U refuzuan nga këngëtaret, por këto këngë u bënë hite pas publikimit - Gazeta Express

Rozë

Gazeta Express

11/01/2021 13:07

U refuzuan nga këngëtaret, por këto këngë u bënë hite pas publikimit

Rozë

Gazeta Express

11/01/2021 13:07

Ka shumë këngë që janë aq ikonike sa është e vështirë t’i imagjinosh të këndohen nga një artist tjetër. Por disa nga hitet më të mëdha të industrisë së muzikës mund të kishin dalë ndryshe nga ato që kemi mësuar të dëgjojmë dhe këndojmë së bashku.

Qoftë nga fati apo rastësia, këta artistë kënduan këto këngë rezultuan hite dhe i dhanë sukses karrierës së tyre:

Lexo Edhe:

Me mbi 5 miliardë shikime në YouTube, kënga e Ed Sheeran, Shape of You ishte kënga e parë e luajtur në Spotify në 2019-ën.

Sidoqoftë, në një intervistë, kantautori zbuloi se kjo këngë hit ishte menduar fillimisht për Rihanna-n.

Rock Your Body është kënga që ndihmoi në suksesin e Justin Timberlake për t’u bërë një solo R&B pop artist.

Kënga u shkrua nga Chad Hugo dhe Pharrell Williams, i njohur në vitet ’90 si The Neptunes.

Dyshja fillimisht kishte shkruar këngën për Mbretin e Popit, Michael Jackson, i cili nuk e përdori këngën e tyre, kështu që vendosën të bashkëpunonin me Justin Timberlake.

Ky hit i vetëm i kënduar nga Aerosmith u publikua për herë të parë në kolonën zanore origjinale të filmit Armageddon.

Kënga u shkrua nga shkrimtarja e hitit të baladave, Dianne Warren, e cila zbuloi se fillimisht imagjinonte Celine Dion si këngëtaren e “I Don’t Wanna Miss A Thing”.

Lady Gaga, fillimisht shkroi “Telephone” për Britney Spears.

Por kur kënga e saj u refuzua nga artistja e muzikës pop, Gaga bashkëpunoi me Beyoncé për ta kthyer në këngën hit që ka rreth 400 milion shikime në YouTube.

Kur Sia bëri një pushim nga kënga dhe interpretimi, ajo u përqendrua në shkrimet e këngëve për emra të mëdhenj si Madonna, Rihanna dhe Beyoncé.

Sia fillimisht shkruajti “Cheap Thrills” për Rihanën, e cila nuk e mori këngën.

Më pas ajo bashkëpunoi me Sean Paul për këngën, e cila i dha asaj 3 nominime në 2016.

Para se të bëhej një këngëtare pop fituese Grammy, Meghan Trainer ishte një tekstshkruese, duke shkruar këngë për shumë artistë të famshëm si Rascall Flatts, Fifth Harmony dhe JLo.

Ajo fillimisht prezantoi All About That Bass për emra të mëdhenj si Beyoncé dhe Adele por vendosi ta interpretojë vetë kur askush nuk e mori këngën.

Përfundoi duke qenë single-i i saj i parë hit dhe e bëri të fitonte një  Grammy.

Let’s Get Loud është një nga këngët dhe performancat muzikore shumë të vlerësuara të JLo. Pavarësisht nga popullariteti i saj, kënga hit fillimisht ishte menduar për bashkë shkrimtarin e saj Gloria Estefan. Sidoqoftë, Estefan mendoi se kënga ishte shumë e ngjashme me pjesët e saj të tjera dhe vendosi që t’ia transmetonte Jennifer Lopez me shpresë që artistja latine ta “bënte më argëtuese” dhe t’i shtonte talentin e saj.

Kantautorët e Miss Independent fillimisht ia prezantuan këngën Destiny’s Child, i cili e refuzoi.

Kënga iu kalua Christina Aguilera-s e cila punoi për albumin e saj Stripped dhe rishkroi tekstin.

Kënga asnjëherë nuk arriti në album dhe iu dha fitueses së American Idol, Kelly Clarkson, e cila publikoi këngën në albumin e saj debutues solo, i cili e vendosi në krye të “Billboard Hot 100” në 2003.

Kënga Halo fitoi shumë çmime Grammy dhe nominime për Beyoncé në 2009 dhe 2010.

Ryan Tedder, këngëtari kryesor i One Republic, dhe një nga shkrimtarët e këngës, zbuloi se kjo këngë u vendos në të vërtetë me fituesin e X Factor Leona Lewis, por përfundoi për Beyonce.

Një këngë tjetër që Britney Spears hodhi poshtë ishte kënga që lejoi Rihanna të fitonte një Grammy në 2008.

Umbrella fillimisht iu prezantua Spears, e cila e refuzoi.