U kthye nga Kina dhe u shtrua në spitalin e Tiranës, mjekja: Nuk bëhet fjalë për koronavirus - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

29/01/2020 15:12

U kthye nga Kina dhe u shtrua në spitalin e Tiranës, mjekja: Nuk bëhet fjalë për koronavirus

Ballina

Gazeta Express

29/01/2020 15:12

Mjekja Najada Çomo ka sqaruar se në pavionin e Infektivit nuk është shtruar ansjë studente e dyshuar me koronavirus.

Sipas mjekes bëhet fjalë për një grua, e cila kishte udhëtuar nga Kina 10 ditë më parë, ndërsa pas ekzaminimeve ka rezultuar me grip të thjeshët.

“Është e vërtetë që është shtruar një grua që ka udhëtuar në Kinë. Ajo rezulton se është infektuar nga virusi i gripit dhe nuk ka rrezik as për veten as për personat që e shoqërojnë.

Nuk bëhet fjalë për studente, por për një grua që është shtruar.

Është bërë një deklaratë për shtyp, ku kanë qenë drejtueist e institutit të shëndetit publik, jemi të qartë se personi nuk është infektuar nga koronavirusi. Të mbyllet pjesa e panikut. Shqipëria betet vend me rrisk shumë të ulët”, tha Çomo për abcnews./