Twitter paditet për postimet antisemike që nuk janë fshirë ende - Gazeta Express
string(63) "twitter-paditet-per-postimet-antisemike-qe-nuk-jane-fshire-ende"

AutoTech

Gazeta Express

26/01/2023 21:17

Twitter paditet për postimet antisemike që nuk janë fshirë ende

AutoTech

Gazeta Express

26/01/2023 21:17

Twitter është paditur në Gjermani nga dy grupe që pretendojnë se ky rrjet social nuk ka hequr gjashtë postime që sulmojnë hebrenjtë dhe mohojnë Holokaustin.

Postimet u publikuan pasi miliarderi Elon Musk bleu platformën në Tetor 2022.

Lexo Edhe:

Antisemitizmi dhe mohimi i Holokaustit janë të paligjshme në Gjermani. Ata gjithashtu shkelin vetë termat dhe kushtet e Twitter.

“Twitter ka tradhtuar besimin tonë, duke lejuar përhapjen e përmbajtjes së urrejtjes, kompania nuk arrin të mbrojë përdoruesit dhe hebrenjtë në veçanti”, tha për BBC News Avital Grinberg, presidenti i Bashkimit Evropian të Studentëve Hebrenj (EUJS), i cili ka ngritur padi civile, së bashku me HateAid

Në vitin 2021, përpara se Musk të blinte Twitter-in, Fushata kundër Antisemitizmit, me të cilën kishte bashkëpunuar, tha se politikat e kompanisë po dështonin dhe kishte hequr vetëm 400 nga 1000 tweet-e që përmbanin përmbajtje urrejtjeje që sulmonte hebrenjtë.

Rrjete të tjera të mëdha sociale, duke përfshirë Facebook, Instagram dhe TikTok, janë përballur me akuza të ngjashme.

Sipas projektligjit të sigurisë në internet në Mbretërinë e Bashkuar, kompanitë e teknologjisë do të përballeshin me gjoba të mëdha nëse nuk hiqnin me shpejtësi përmbajtjen e urrejtjes.

Sekretarja e Kulturës Michelle Donelan shpreson se projektligji do të miratohet këtë verë. /tvklan.al