Turqia goditet nga tërmeti me magnitudë 6.9

Lajme

Gazeta Express

24/01/2020 19:38

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.9 ka goditur mbrëmjen e sotme Turqinë.

Sipas Institutit të Kërkimeve për Tërmete, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazig pasditen e sotme, me një thellësi prej 10 kilometrash.

Sipas raporteve të para nga autoritetet dhe mediat turke, tërmeti u ndje edhe në disa provinca fqinje në Turqinë lindore.

Në media raportohet se tërmeti u dëgjua edhe në Siri, Gjeorgji dhe Armeni. Gjithashtu mediat lokale raportojnë se njerëzit kanë dalë në rrugë të tmerruar.

ndertes1