Trupat ruse marrin pjesë në stërvitjet taktike në Bjellorusi - Gazeta Express
string(60) "trupat-ruse-marrin-pjese-ne-stervitjet-taktike-ne-bjellorusi"

Trupat ruse marrin pjesë në stërvitjet taktike në Bjellorusi

Lajme

Gazeta Express

08/12/2022 8:33

Trupat ruse thuhet se po marrin pjesë në stërvitjet taktike në Bjellorusi, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes, sipas The Guardian.

Bjellorusia ka thënë se nuk do të ndërhyjë në luftën në Ukrainë, por presidenti Alexander Lukashenko urdhëroi që trupat të vendoseshin pranë kufirit ukrainas, duke përmendur kërcënimet nga Kievi dhe perëndimi.

Lexo Edhe:

“Ushtarët tanë po vazhdojnë stërvitjen intensive luftarake në poligonet e forcave të armatosura të Republikës së Bjellorusisë,”  tha ministria ruse e mbrojtjes në një deklaratë.

Videoklipet e postuara nga ministria treguan ushtarë rusë në stërvitje me pajisje dëbore pranë tankeve, duke qëlluar me armë duke përfshirë artilerinë. /Abc news