Tri ushqimet që shkaktojnë djersitje dhe erë të keqe edhe gjatë ditëve më të ftohta - Gazeta Express
string(83) "tri-ushqimet-qe-shkaktojne-djersitje-dhe-ere-te-keqe-edhe-gjate-diteve-me-te-ftohta"

Shneta

Gazeta Express

06/11/2021 10:54

Tri ushqimet që shkaktojnë djersitje dhe erë të keqe edhe gjatë ditëve më të ftohta

Shneta

Gazeta Express

06/11/2021 10:54

Nëse keni probleme me djersitjen, në shumicën e rasteve është ushqimi i gabuar

Ka nga ata që kanë probleme me djersitjen, e cila gjithashtu i bën të mos ndihen mirë, edhe kur bëhet fjalë për ditët më të ftohta.

Lexo Edhe:

Edhe pse shkaqet për këtë mund të jenë të ndryshme – nga gjenetika, historia e sëmundjes, terapia, ushqimi shpesh është shkaktari, transmeton Telegrafi.

Katie Hayke, një nutricioniste në Universitetin e Indianës, shpjegon se aromat e trupit ndikohen edhe nga lloji i ushqimit të konsumuar, si dhe nga enzimat që janë të nevojshme për tretjen e ushqimit.

Ajo këshillon që në këtë rast kujdes i veçantë duhet t’i kushtohet ushqimit, ndërsa sugjeron eliminimin e ushqimeve që mund të jenë shkaktarë të aromave të pakëndshme.

Dieta proteinike

Shumëkujt i ka ndodhur që era e trupit të tyre të ndryshojë gjatë lindjes. Kjo ndodh nëse dieta përfshin një konsum të reduktuar të karbohidrateve dhe bazohet në një konsum më të lartë të proteinave.

Disa i përshkruajnë këto aroma si fruta, por më shumë si erë të kalbur sesa fruta të freskëta.

Kur trupi fillon të mbështetet në yndyra në vend të karbohidrateve, për të prodhuar energji, duhet të hyjë në një gjendje ketoze, pra prodhon acide të quajtura ketone. Acetoni, një lloj ketoni, është përbërësi që “fajësohet” për atë erë të pakëndshme të frutave të kalbura.

Hudhra dhe qepa

Si hudhra ashtu edhe qepa janë të pasura me substanca që përmbajnë squfur dhe kur thithen në qarkullimin e gjakut, kthehen përmes mushkërive dhe shkaktojnë erën e keqe të gojës së pari. Ato gjithashtu mund të dalin përmes poreve, gjë që do të ndihet veçanërisht kur një person djersitet.

Shpargulli

Kjo perime përmban acide për shkak të të cilave urina ka një erë shumë të fortë dhe trupi e zbërthen këtë acid në përbërës që përmbajnë squfur.