Tri mënyra të thjeshta për të ulur natyrshëm nivelet e sheqerit në gjak - Gazeta Express

Shneta

Gazeta Express

02/06/2021 11:00

Tri mënyra të thjeshta për të ulur natyrshëm nivelet e sheqerit në gjak

Shneta

Gazeta Express

02/06/2021 11:00

Kush nuk dëshiron të lundrojë përmes pranverës duke u ndjerë energjik, i qetë dhe i kthjellët?

Kjo është ajo që mund të bëjë balancimi i sheqerit në gjak! Bërja e kësaj mund të jetë aq e lehtë sa pastrimi i toksinave mjedisore që çojnë në nivele të larta sheqeri në gjak.

Për më tepër, një studim në The Lancet zbulon se balancimi i sheqerit në gjak ul ndërlikimet e COVID-19 me 65 për qind!

Vizatim

Lajm i shkëlqyeshëm nga shkencëtarët e Universitetit të Utah: Marrja e 20 minutave çdo ditë për t’u çlodhur me aktivitetin tuaj të preferuar qetësues rrit çlirimin e toksinës së trupit tuaj në 48 orë. Bëjeni zakon, dhe ju do të rrisni kontrollin e sheqerit në gjak me 45 për qind në një muaj! Kjo sepse relaksimi aktivizon sistemin nervor parasimpatik, i cili rrit prodhimin e mëlçisë të enzimave detoksifikuese dhe ndihmon pankreasin të lëshojë insulinë që kontrollon sheqerin.

Kërce si fëmijë

Leje për të vepruar si një fëmijë përsëri! Kërcimi në trampolinë është mënyra më e mirë për të pastruar sistemin tuaj limfatik të toksinave, thotë Jamé Heskett. Lëvizja ritmike, lart e poshtë e reagimit inkurajon lëngjet e bllokuara dhe mbetjet të rrjedhin në mëlçinë tuaj për asgjësim. Nuk është për t’u habitur që shkencëtarët italianë thonë se dhjetë minuta kërcim ditor rrisin kontrollin e sheqerit në gjak deri në 25 për qind për 24 orë.

Bëni një zhytje të përditshme

Kur dilni nga një banjë me avull, a keni nevojë të zbrazni fshikëzën tuaj? Kjo është një gjë e mirë! Nxehtësia dhe presioni i ujit të ngrohtë kundër lëkurës suaj stimulon tkurrjet e muskujve që pompojnë lëngje të bllokuara në veshkat tuaja, duke trefishuar rrjedhën e mbeturinave dhe toksinave nga trupi juaj. Bëni banjë për 20 minuta çdo ditë dhe studiuesit britanikë thonë se do të nxirrni toksinat dhe do të rrisni kontrollin e sheqerit në gjak me 30 për qind në dy javë.