Tri llojet e kërpudhave që do t’iu bëjnë t’i harroni sëmundjet – ato gjenden tashmë në Kosovë - Gazeta Express
string(89) "tri-llojet-e-kerpudhave-qe-do-tiu-bejne-ti-harroni-semundjet-ato-gjenden-tashme-ne-kosove"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

18/01/2024 20:28

Tri llojet e kërpudhave që do t’iu bëjnë t’i harroni sëmundjet – ato gjenden tashmë në Kosovë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

18/01/2024 20:28

Kërpudhat njihen prej kohësh për shijen e tyre unike dhe përdorimin e gjerë që gjejnë në kuzhinë, por a e dini se ato ofrojnë gjithashtu një mori benefitesh shëndetësore?

Janë tri lloje kërpudhash që mund t’i gjeni në Kosovë dhe që vlerësohen si “bekim për shëndetin”, ato janë: Morchella, Chanterelle dhe Boletus Edulis.

Lexo Edhe:

Ato shquhen jo vetëm për shijen e tyre fantastike, por edhe benefitet e jashtëzakonshme shëndetësore.

1. Morchella: Kërpudha të pasura me vlera ushqyese

Kërpudhat Morchella, të njohura zakonisht si morela, vlerësohen jo vetëm për pamjen e tyre të veçantë, por edhe për përmbajtjen e tyre të pasur ushqyese. Këto kërpudha janë një burim thelbësor i vitaminave B dhe D, të cilat luajnë një rol vendimtar në ruajtjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar, forcimin e shëndetit të kockave dhe rritjen e vitalitetit të përgjithshëm. Kërpudhat Morchella përmbajnë gjithashtu minerale të rëndësishme si hekuri dhe bakri, duke kontribuar në funksionimin e duhur të trupit dhe metabolizmin e energjisë.

Përgatitet brenda 20 minutash me verë të bardhë, gjalpë, vaji ulliri dhe hudhër, duke krijuar një eksperiencë unike kulinare.

Kërpudhat Morela kanë pamje si huall mjalti, për shkak të rrjetit të kreshtave me gropa që përbëjnë kapakët e tyre. Janë të rralla dhe gjenden nën pemë në pyje të dendura përgjatë hemisferës veriore. Përtej vlerës së tyre ushqyese, kërpudhat Morchella dallohen për vetitë e tyre shëndetësore. Studimet tregojnë se disa përbërës të gjetur në kërpudhat Morchella mund të kenë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore, duke i bërë ato një shtojcë magjepsëse për një dietë të ndërgjegjshme për shëndetin.

2. Chanterelle: Dhurata e Artë e Pyjeve

Kërpudhat e gjalla dhe të arta Chanterelle sjellin më shumë sesa thjesht një manifest ngjyre në pjatën tuaj. Këto kërpudha janë të pasura me vitamina, veçanërisht vitaminën C, e cila është e njohur për vetitë e saj për rritjen e imunitetit dhe aftësinë për të forcuar shëndetin e lëkurës. Ky lloj kërpudhash gjithashtu ofron një dozë të mirë të fibrave dietike, duke ndihmuar në tretje dhe duke përmirësuar shëndetin e zorrëve.

Ato përgatiten brenda 25 minutash dhe kombinohen më së miri me vaj ulliri, hudhër dhe gjalpë.

Hulumtimet tregojnë se kërpudhat Chanterelle mund të kenë veti anti-inflamatore dhe antioksiduese, duke kontribuar potencialisht në parandalimin e sëmundjeve kronike. Me profilin e tyre unik të shijes dhe përfitimet e mundshme shëndetësore, përfshirja e kërpudhave Chanterelle në vaktet tuaja është një mënyrë e shijshme për të përmirësuar shëndetin.

3. Boletus Edulis: Mbreti i kërpudhave

Është kërpudhë basidiomycete dhe lloji Boletus Edulis rritet në hemisferën veriore përgjatë Europës, Azisë dhe Amerikës Veriore. Boletus Edulis, e quajtur zakonisht si kërpudha porcini, fiton statusin e saj mbretëror jo vetëm për aromën e saj të fortë, por edhe për përmbajtjen e saj mbresëlënëse. Këto kërpudha janë një burim i pasur proteinash, të cilat janë thelbësore për shëndetin e muskujve dhe funksionin e përgjithshëm të trupit. Boletus Edulis gjithashtu ofrojnë një bollëk të mineraleve thelbësore si kaliumi dhe fosfori, duke kontribuar në shëndetin e zemrës dhe duke mbështetur sistemin antioksidues të trupit.

Kërpudhat Boletus Edulis përgatiten lehtë, qoftë me vaj ulliri apo edhe si supë, brenda pak minutash.

Studimet tregojnë se kërpudhat Boletus Edulis mund të kenë veti të mundshme anti-inflamatore dhe antikancerogjene, falë përbërjeve të tij bioaktive. Përfshirja e kërpudhave porcini në tryezën tuaj nuk është vetëm një kënaqësi e kuzhinës, por edhe një hap drejt përmirësimit të shëndetit tuaj.

Kërpudhat Morchella, Chanterelle dhe Boletus Edulis nuk janë thjesht delikatesa për shijet tuaja, ato janë fuqitë ushqyese të bekuara nga natyra.

Jepini mundësi vetes të provoni një mënyrë të re dhe të shëndetshme të të ushqyerit duke përfshirë këto tri lloje kërpudhash që do t’iu bëjnë t’i harroni sëmundjet tuaja. /Telegrafi/