Tri gjëra që do t’i ndodhin trupit tuaj nëse hiqni dorë nga sheqeri - Gazeta Express
string(66) "tri-gjera-qe-do-ti-ndodhin-trupit-tuaj-nese-hiqni-dore-nga-sheqeri"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

29/04/2024 21:41

Tri gjëra që do t’i ndodhin trupit tuaj nëse hiqni dorë nga sheqeri

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

29/04/2024 21:41

Sheqeri është tashmë armiku kryesor i të ushqyerit të shëndetshëm, pasi është i pranishëm pothuajse në të gjitha ushqimet.

Kjo është arsyeja kryesore pse dikush e ka të vështirë ta heqë plotësisht atë nga dieta e tij.

Lexo Edhe:

Për ata që e bëjnë megjithatë, përfitimet janë mbresëlënëse dhe shfaqen pothuajse menjëherë!

Këtu janë tre gjëra që do t’ju ndodhin nëse reduktoni në mënyrë drastike sheqerin:

Do të përmirësoni shëndetin e zemrës

Sheqeri nuk rëndon vetëm në peshore, por është i rrezikshëm edhe për zemrën. Sipas të dhënave shkencore të disponueshme, rritja e konsumit të sheqerit lidhet me një shans më të madh për vdekje të parakohshme nga sëmundjet e zemrës.

Do të reduktojë yndyrën e barkut

Konsumimi i sheqerit kryesisht nga pijet dhe pijet (si lëngjet e gatshme dhe pijet joalkoolike) shoqërohet me “shpëtim” të shëmtuar.

Lëkura juaj do të duket më e re

Kur sheqeri që marrim nga ushqimi hyn në qarkullimin e gjakut, fillon një domino procesesh që përfundimisht e bëjnë lëkurën më të lirshme dhe më pak elastike. Edhe nëse linjat e para të imta janë shfaqur tashmë në fytyrën tuaj, duke kufizuar konsumin e sheqerit do të shihni një ndryshim.