Tre deputetë nga Serbia dhe Ugljanin në zyrën e Kurtit: Duam të drejta reciproke siç kanë serbët në Kosovë - Gazeta Express
string(105) "tre-deputete-nga-serbia-dhe-ugljanin-ne-zyren-e-kurtit-duam-te-drejta-reciproke-sic-kane-serbet-ne-kosove"

Tre deputetë nga Serbia dhe Ugljanin në zyrën e Kurtit: Duam të drejta reciproke siç kanë serbët në Kosovë

Lajme

Gazeta Express

04/02/2023 15:36

Tre deputetë të Kuvendit të Serbisë, Enis Imamovic, Selma Kucevic, Shqip Kamberi dhe Sulejman Ugljanin kanë qëndruar sot për një vizitë në Kosovë ku janë takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Përmes një komunikate për media të lëshuar nga zyra e Kurtit thuhet se përfaqësuesit e shqiptarëve dhe boshnjakëve në Serbi kanë kërkuar që të ketë reciprocitet të të drejtave me serbët që jetojnë në Republikën e Kosovës.

Lexo Edhe:

“Tre deputetët në Kuvendin e Serbisë që pranojnë Kosovën e pavarur, Enis Imamovic, Selma Kucevic dhe Shaip Kamberi, së bashku me Dr. Sulejman Ugljanin, potencuan që janë të pakënaqur me statusin e boshnjakëve dhe shqiptarëve në përgjithësi e posaçërisht në komunat e Novi Pazarit, Tutinit e Sjenicës në Sanxhak si dhe të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit në Luginë. Ata kërkuan reciprocitet të të drejtave me serbët në Republikën e Kosovës”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së Kosovës.

Në këtë është diskutuar edhe për elementet përbërëse të propozimit evropian për normalizim të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

|Të drejtat e komuniteteve joshumicë në shtetet tona pasqyrojnë demokracinë dhe zhvillimin tonë si shoqëri. Për dallim nga Serbia që nga Freedom House klasifikohet si shtet me regjim hibrid, Republika e Kosovës është shtet demokratik me të drejta dhe liri për të gjithë, ka thënë Kryeministri Kurti.

Kurti ka shtuar se komunitetet e ndryshme pa dallim duhet të trajtohen në kuadër të principeve universale e në harmoni të plotë me standardet e Bashkimit Evropian.

Në fund komuniakta thotë se në këtë takim ua tha qëndrimi i përbashkët se për “ paqe të qëndrueshme dhe siguri në Ballkanin Perëndimor duhet të ketë simetri të drejtash, dhe jo qasje privilegjuese ndaj një pakice apo komuniteti”./Express/