Trajtoni mirë trurin tuaj duke ngrënë çokollatë - Gazeta Express
string(47) "trajtoni-mire-trurin-tuaj-duke-ngrene-cokollate"

Trajtoni mirë trurin tuaj duke ngrënë çokollatë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/06/2023 19:29

Ekzistojnë lloje të ndryshme të çokollatës por çokollata e pastër, pa sheqer përmban vetëm kakao dhe gjalpë kakaoje, ndërsa ajo që ne konsumojmë sot është një kombinim i kakaos me sheqer.

Çokollata me qumësht është një kombinim midis kakaos, qumështit të freskët apo atij pluhur dhe sheqerit, e cila është pozitive për personat që kanë shtypjen e ulët të gjakut.

Lexo Edhe:

Çokollata përmban alkaloid të cilat kanë disa efekte psikologjike te njerëzit, ndërsa çokollata e zezë përmendet shumë për efektet pozitive që ka në shëndetin e gjithësecilit, pasi përmban antioksidantë të cilat zvogëlojnë formimin e radikaleve të lira.

Çokollata e bardhë nuk ka në përmbajtje të saj aspak kakao por vetëm gjalpë kakaoje, qumësht, dhe sheqer ndërsa ajo e zezë ka sasi të mëdha yndyrnash. Çokollata e cila nuk ka fare sheqer është thjesht liker çokollate dhe ka shije të hidhur.