Tragjedi në Indonezi: Shumë njerëz humbin jetën dhe qindra të tjerë plagosen pas një ndeshjeje futbolli - Gazeta Express
string(102) "tragjedi-ne-indonezi-shume-njerez-humbin-jeten-dhe-qindra-te-tjere-plagosen-pas-nje-ndeshjeje-futbolli"

Tragjedi në Indonezi: Shumë njerëz humbin jetën dhe qindra të tjerë plagosen pas një ndeshjeje futbolli

Sport

Gazeta Express

02/10/2022 1:03

Rreth 120 persona po raportohet se e kanë humbur jetën dhe rreth 200 të tjerë janë plagosur pas ndeshjes kampionale në Indonezi në mes Arema–Persebaya, 2-3, transmeton Gazeta Express.

Tragjedia ndodhi pas ndeshjes kur tifozët vendas, të zhgënjyer me humbjen, u futën në fushë dhe filluan të shkatërrojnë gjithçka dhe më pas u përplasën me stjuardët. Më pas ndërhyri edhe policia, teksa shumë persona mbetën të vdekur nga gazi lotësjellës dhe përdorimi i armëve.

Lexo Edhe:

Federata e Futbollit menjëherë pas kësaj ngjarje e ka pezulluar kampionatin.