Tipi i dy i diabetit: Katër dhimbje të ndryshme që tregojnë së ju është dëmtuar sheqeri në gjak - Gazeta Express

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/06/2021 1:39

Tipi i dy i diabetit: Katër dhimbje të ndryshme që tregojnë së ju është dëmtuar sheqeri në gjak

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/06/2021 1:39

Tipi 2 i diabetit në fillim është i padukshëm për shkak të mënyrës si zhvillohet ai – nivele të larta të sheqerit në gjak – që merr pak kohë që të fillojë sëmundja. Nivelet e larta të sheqerit mund të shkaktojnë dhimbje që karakterizohen në mënyra të ndryshme

Tipi 2 i diabetit – pararendëse për sëmundjet e zemrës – do të thotë se pankreasi nuk është duke prodhuar mjaftueshëm insulinë apo insulina që prodhohet nuk është e mjaftueshme për qelizat. Kjo ka pasoja të rënda për shkak se insulina rregullon sheqerin në gjak – tipi kryesor i së cilës gjendet në gjak. Nivelet e vazhdueshme të sheqerit mund të dëmtojnë trupin dhe disa nga paralajmërimet më akute janë shenjat e dëmtimeve nervore.

Lexo Edhe:

Neuropatia periferike – një term mjekësor për të përshkruar sheqerin në gjak në sistemin periferik nervor – shkaktojnë disa tipa të dhimbjeve. Siç shpjegon klinika Mayo, sistemi i juaj periferik nervor dërgon informacione në trurin tuaj dhe palcën kurrizore (sistemin nervor qendror) në pjesën tjetër të trupit, transmeton GazetaExpress.  

“Nervat periferik po ashtu dërgojnë informacione shqisore të sistemi nervor qendror”, thonë nga ky institucion shëndetësorë. Kur ky rrjet dëmtohet, rezulton me dhimbje të ndryshme. Sipas klinikës Mayo, te njerëzit këto dhimbje përshkruhen si:

Dhimbje të forta në kraharor kohë pas kohe

Mavijosje

Dhimbje koke

Dhimbje barku

Si të veprojmë

Trajtimi kryesor për neoropatinë periferike është stabilizimi i nivelit të sheqerit në gjak. Dieta mban çelësin për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak, madje edhe një dietë e thjesht mund të ju ndihmojë.

Sipas Diabetes.co.uk, të pini më shumë ujë mund të reduktojë nivelin e sheqerit në gjak. “Kur niveli i lartë i sheqerit në gjak është i lart, trupi i juaj  do të përpiqet që ta largojë sheqerin nga gjaku përmes urinimit”, thotë ky trup shëndetësor.

“Si rezultat, trupi i juaj ka nevojë më shumë për lëngje për ta ri-hidratuar vetveten. Pirja e ujit mund ta ndihmojë trupin duke larguar glukozën në gjak”.

“Një fjalë më shumë për ata që pinë ujë: nëse pini shumë ujë brenda një hapësire të shkurtër kohore mund të keni marramendje”, shtojnë ata. Po ashtu duhet që të ndaheni nga disa lloje të ushqimeve që e rrisin nivelin e sheqerit në gjak.

Fajtorët që e shkaktojnë këtë tip sëmundje janë disa lloje të karbohidrateve që rrisin glukozën (sheqerin) në gjak shumë shpejt. Ushqimet e shpejta shkakton glukozë në gjak, sa më shumë që konsumoni aq më shumë do të keni nivele të sheqerit në gjak.

Për të gjetur çfarë është mirë e çfarë është keq duhet t’i referoheni indeksit glicemik.

Ky indeks tregon ushqimet që përmbajnë karbohidrate – tregon se sa shpejt secili ushqim ndikon në sheqerin në gjak (glukozë) kur ne hamë këto ushqime. Ushqimet me karbohidrate që marinohën shpejt shkaktojnë rritje të shpejtë të glukozës në gjak dhe janë më lartë në indeks.

Ushqimet që përmbajnë sasi të madhe të sheqerit

Sheqeri dhe ushqimet me sheqer

Pijet freskuese me sheqer

Buka e bardhë

Patatet

Orizi i bardhë

Ushqimet me sasi të vogla apo mesatare që shkaktojnë rritje graduale të sheqerit në gjak janë kryesisht të padëmshme. Në indeksin e ushqimet të ulëta apo mesatare hynë frutat dhe perimet, farërat dhe drithërat, të tilla si farërat e kungullit, etj. /GazetaExpress/