Threads i Metës përmbys rrjetet sociale në më pak se 48 orë - Gazeta Express
string(59) "threads-i-metes-permbys-rrjetet-sociale-ne-me-pak-se-48-ore"

Threads i Metës përmbys rrjetet sociale në më pak se 48 orë

AutoTech

Gazeta Express

08/07/2023 8:02

Në më pak se 48 orë, rivali i Metës në Twitter, Threads, ka tejkaluar 70 milionë regjistrime, ka përmbysur mediat sociale dhe duket se e ka tronditur Twitter aq sa ka kërcënuar me veprime ligjore kundër Metës.

Por edhe kur përdoruesit u regjistruan në Threads me shumicë, me disa të etur për t’i shpëtuar kaosit të Twitter-it të Elon Musk, suksesi i papritur i aplikacionit të Metës mund të ngrejë një grup të ri shqetësimesh.

Lexo Edhe:

Meta është kritikuar prej kohësh për dominimin e saj në treg dhe për gjoja përpjekjen për të mbytur konkurrencën duke kopjuar dhe vrarë aplikacionet rivale. Tani, disa ekspertë të konkurrencës dhe madje edhe disa përdorues të Threads shqetësohen se nëse tërheqja e aplikacionit të ri vazhdon, kjo thjesht mund të çojë në akumulimin e fuqisë dhe dominimit për Meta dhe CEO Mark Zuckerberg.

Twitter ka qenë gjithmonë shumë më i vogël se platformat e Metës, por kishte një ndikim të madh në teknologji, media dhe politikë. Megjithatë, ndërsa Twitter u lëkund nën Musk, u shfaq një industri e aplikacione më të vogla që përpiqeshin të kapnin një pjesë të magjisë së saj. Meta duket më i pozicionuari për të marrë kurorën.

Nisja e suksesshme e Threads këtë javë thekson realitetin e pakëndshëm të ekonomisë moderne dixhitale: Për të mposhtur potencialisht disa nga lojtarët më të mëdhenj në industri, mund të duhet të jesh vetë një gjigant.