Tetë ushqime me të cilat nuk shtoni peshë: Kanë pak kalori, por janë ngopëse - Gazeta Express
string(74) "tete-ushqime-me-te-cilat-nuk-shtoni-peshe-kane-pak-kalori-por-jane-ngopese"

Tetë ushqime me të cilat nuk shtoni peshë: Kanë pak kalori, por janë ngopëse

Shneta

Gazeta Express

16/09/2023 16:34

Asgjë nuk duhet tepruar, por këto ushqime mund t’i konsumoni me masë pa frikë se do të shtoni peshë. Me një përzgjedhje të mirë të ushqimeve, ju mund të hani diçka pa ndërgjegje fajtore, dhe në të njëjtën kohë të qëndroni të dobët, por vetëm nëse dini si t’i planifikoni vaktet tuaja.

Këto janë tetë ushqimet që nëse i hani me masë nuk do t’ju shëndoshin.

Lexo Edhe:

Kokoshka

Të gjithë duhet të konsumojmë ushqime të pasura me fibra, të cilat jo vetëm sigurojnë energji, por janë edhe ushqime që kërkojnë shumë kohë për t’u tretur. Falë kësaj, do të jeni të ngopur për një kohë më të gjatë me më pak kalori. Shembujt më të mirë të ushqimeve që janë plot me fibra janë drithërat, perimet dhe frutat.

Kokoshkat, të cilat janë të pasura me fibra, janë gjithashtu në këtë listë dhe janë një ushqim me pak kalori plot me drithëra. Rreth një filxhan kokoshka ka vetëm rreth 30 kalori.

Edamame – sojë jeshile

Ndryshe nga produktet e tjera të sojës, edamame nuk është i ëmbëlsuar dhe është një ushqim i shëndetshëm dhe natyral. Në vitin 2009, një studim zbuloi se edamame rrit ngopjen dhe gjithashtu i siguron trupit proteina dhe fibra, të cilat na mbajnë të ngopur më gjatë. Ajo që ju nevojitet është pak kripë.

Supa

Supa padyshim mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur. Supat janë shembull i duhur dhe këtë e tregon një studim i publikuar në revistën “Appetite”, i cili doli në përfundimin se supat janë më ngopëse sesa ushqimet krejtësisht të forta. Pjesëmarrësit që hëngrën supën konsumuan 20 për qind më pak kalori deri në fund të ditës.

Supat e mbushin stomakun më shumë se vakti mesatar. Kjo shtyp hormonin ghrelin, i cili i thotë trupit të hajë më pak.

Mollët dhe bananet

Ushqimi i ushqimit është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur energjinë tuaj gjatë rënies së pasdites, por të dini se çfarë të konsumoni është e rëndësisë së madhe. Ushqimet si mollët apo bananet janë plot me fibra dhe kalium.

Hiqni qafe opsionet e pashëndetshme dhe rrethohuni me ushqime ushqyese.

Bollgur

Nëse ndiqni nutricionistë të ndryshëm në rrjetet sociale, mund të vini re se shumë prej tyre shijojnë tërshërën. Tërshëra është ideale për humbje peshe sepse ka drithëra dhe një sasi të madhe fibrash.

Një studim nga Florida thotë se bollguri ndihmon në këtë aspekt. Pjesëmarrësit që nuk kishin mbajtur me sukses dietë përpara studimit, përfituan nga një mëngjes tërshërë me proteina. Ata hëngrën 100 kalori më pak gjatë ditës.

Përzierje me arra

Kombinoni arrat, frutat e thata dhe ëmbëlsirat si çokollata e zezë. Nëse e bëni zakon të gjeni përzierjen e duhur, atëherë do të keni një meze të lehtë për të humbur peshë çdo ditë, veçanërisht pasi frenon dëshirat për sheqer dhe kripë.

Specat

Ju ndoshta e dini se ushqimi pikant shtyp oreksin, veçanërisht paprika, dhe është e vërtetë që mund t’i ndihmojë njerëzit të kontrollojnë peshën. Sipas studiuesve, kapsaicina, përbërësi që i bën specat djegës, mund të përshpejtojë metabolizmin.

Megjithatë, specat djegës mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës më shumë sesa humbjen e peshës. Mjeku Spencer Nadolski nuk këshillon marrjen e kapsaicinës si suplement sepse konsumimi i tepërt mund të ketë efekte të padëshiruara.

Vezët

Është e vërtetë që vezët mund të rrisin nivelet e kolesterolit në trup, por ato mund të përshtaten edhe në një dietë të shëndetshme dhe disa studime sugjerojnë se ato mund të na ndihmojnë të humbim peshë.