Tetë metoda që mjekët përdorin në luftën kundër ftohjes së zakonshme - Gazeta Express
string(68) "tete-metoda-qe-mjeket-perdorin-ne-luften-kunder-ftohjes-se-zakonshme"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

05/01/2023 19:03

Tetë metoda që mjekët përdorin në luftën kundër ftohjes së zakonshme

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

05/01/2023 19:03

Tashmë jeni njohur me skenarin, fillimisht shfaqet rrjedhja e hundëve, pastaj ndoshta edhe kollitja – a e dini që është ftohje.

Fatkeqësisht, sapo të shfaqen simptomat, nuk do të jeni në gjendje ta parandaloni atë, por mund ta zbusni atë. Mjekët sigurojnë se me këto metoda do të kufizoni ashpërsinë dhe kohëzgjatjen e simptomave të ftohjes, shkruan Panacea.

Lexo Edhe:

Qëndroni të hidratuar

“Kur të vërej ftohje, përpiqem të hidratohem dhe të ruaj elektrolitet”, thotë Dr. Amet R. Kamat, drejtor i kirurgjisë së kokës dhe sinuseve në Spitalin White Plains në Nju Jork.

Strategjia e tij e hidratimit përfshin pirjen e ujit (por edhe ndonjëherë pije me elektrolite) dhe shmangien e pijeve dehidratuese, të tilla si doza të larta të kafeinës ose alkoolit.

“Uji ndihmon në shpërndarjen e oksigjenit dhe eliminimin e toksinave nga trupi. Ndihmon gjithashtu në rrjedhën e limfës, e cila është thelbësore për funksionimin e sistemit imunitar”, thotë doktor Kamat.

Pini lëngje të ngrohta

Mjeku nga Nju Jorku Dr. Patrick Fratelone pi shumë lëngje të ngrohta, veçanërisht çajra bimorë, kur fillon të përjetojë simptoma të ftohjes. Përveç qetësimit të fytit, lëngjet e ngrohta sigurojnë që mukoza e prodhuar nga trupi të mos bëhet shumë e trashë ndërsa trupi lufton virusin.

“Disa nga çajrat që përdor janë gjethet e hithrës, echinacea dhe shtog për vetitë e tyre antivirale, me një lugë çaji mjaltë të papërpunuar për vetitë e tij antioksiduese dhe antimikrobike”, shpjegon Dr. Fratelone.

Shpërlarja e fytit

Një tjetër nga metodat e Dr. Fratelone është gargara me ujë të kripur, e cila mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së fytit. Vendosni 1/4 deri në 1/2 lugë çaji kripë kuzhine në një gotë me ujë dhe bëni gargarë për të lehtësuar ënjtjen dhe acarimin. Pështyni përmbajtjen kur të keni mbaruar.

Gjumi

Netët kur ndjen ftohjen, mjekja e ndihmës së shpejtë, Daria Long Gillespie, MD, sigurohet që ajo të shkojë në shtrat një ose dy orë më herët.

“Kur jeni të privuar nga gjumi, sistemi juaj imunitar bëhet më i ndjeshëm ndaj infeksioneve”, thotë Gillespie.

Përveç kësaj, ajo ka pranë ilaç josteroidal anti-inflamator në rast të ndonjë dhimbjeje trupi ose temperaturë që mund të ndikojë në cilësinë e gjumit të saj.

“Sasia e gjumit mund të ndryshojë nga personi në person, por në përgjithësi, përpiqem të bëj të paktën shtatë deri në tetë orë kur të filloj të ndihem i sëmurë. Gjumi cilësor mund të përmirësojë prodhimin e antitrupave dhe funksionin e qelizave T që luftojnë viruset”, shpjegon Dr. Kamat.

Gjumi redukton prodhimin e hormoneve të stresit dhe molekulave pro-inflamatore, shton ai, të cilat duhet të lejojnë funksionimin më të mirë imunitar.

Shpëlani sinuset

Kur Dr. Kamath fillon të përjetojë simptoma të hundës, ai shpëlan sinuset e tij dy herë në ditë.

“Shpëlarja gjithashtu ndihmon në uljen e viskozitetit të mukusit, duke e lejuar trupin tuaj ta pastrojë atë më shpejt”, thotë ai. Zakonisht zgjedh një sprej për hundë, por mund të përdoret edhe uji me kripë.

Ngadalësoni

“Përveç kësaj, unë punoj në menaxhimin e stresit në kohën time larg punës, përmes meditimit dhe ushtrimeve të përditshme, duke ruajtur hidratim më të mirë. Përpiqem të bëj ushtrime të moderuara pasi zakonisht ndihmon me simptomat e rrjedhjes së hundës, hundës së zënë dhe dhimbjes së fytit”, thekson Dr. Kamat.

Për sa kohë që simptomat e ftohjes janë mbi qafë, që do të thotë se ato më së shumti prekin fytin, gojën dhe hundën, aktiviteti fizik i lehtë deri në mesatar mund të ndihmojë. Sigurisht, mos harroni të zvogëloni gjatësinë dhe intensitetin e ushtrimeve tuaja të zakonshme dhe të dëgjoni trupin tuaj kur është koha për të ndaluar ose anashkaluar fare stërvitjen, sipas mjekëve nga Klinika Mayo

Thithni ajër të pastër

Dr. Kunjana Mavunda, pulmonologe pediatrike në Florida, përdor një pastrues ajri si formë parandalimi dhe lehtësimi të simptomave të ftohjes.

“Cilësia e ajrit që thithim ndikon në shëndetin e rrugëve të frymëmarrjes. Ajri i ndotur, qoftë i jashtëm apo i brendshëm (shtëpiak), mund të dëmtojë rreshtimin mbrojtës të rrugëve të frymëmarrjes”, thekson ajo.

Kjo i bën më të lehta infeksionet e frymëmarrjes, shton ajo, sepse atëherë virusi ose bakteret do të hyjnë më lehtë në rrugët e frymëmarrjes.

Zgjidhni ushqimet e duhura

Kjo do të thotë të shmangni ose të kufizoni sheqerin, të merrni mjaftueshëm fibra dhe vitaminë C kur ndiheni të ftohtë.

“Unë ha shumë agrume, ndonjëherë shtoj limon në ujin që pi”, thotë Dr. Kamat. Përveç frutave agrume, përfshini lakër jeshile, brokoli, qepë të kuqe, patatet të ëmbla, kunguj të njomë dhe bishtajore për efektet e tyre antioksiduese.

Gjithashtu rrit marrjen e drithërave të plota, sepse ato janë të pasura me fibra të quajtura betaglukane, të cilat janë të lidhura me funksionin e sistemit imunitar, raporton International Journal of Molecular Sciences.