Tesla shet 75 për qind të Bitcoin-it të saj - Gazeta Express
string(43) "tesla-shet-75-per-qind-te-bitcoin-it-te-saj"

AutoTech

Gazeta Express

22/07/2022 10:15

Tesla shet 75 për qind të Bitcoin-it të saj

AutoTech

Gazeta Express

22/07/2022 10:15

Tesla ka shitur një pjesë të madhe të zotërimeve të saj të kriptomonedhave, pasi bëri bujë vitin e kaluar duke zbuluar se kishte një investim të rëndësishëm në Bitcoin.

Kompania, e cila është prodhuesi i dytë më i madh i automjeteve elektrike në botë, shkëmbeu 75 për qind të zotërimit të saj në Bitcoin, i cili ka rënë në vlerë gjatë muajve të fundit.

Lexo Edhe:

Të mërkurën, Tesla shiti 936 milionë dollarë të kriptos më të madhe në botë gjatë tremujorit të dytë financiar, me vlerë rreth 2 miliardë dollarë në fund të vitit 2021.

Në shkurt, u zbulua se firma investoi 1.5 miliardë dollarë në kripto, gjë që shkaktoi një kërkesë në rritje dhe rriti vlerën e Bitcoin.

Tregjet e kriptove janë tejet të paqëndrueshme, me Bitcoin që arrin një nivel të lartë historik prej pothuajse 70,000 dollarë në nëntor 2021, ndërsa tani, po tregtohet me më pak se 25,000 dollarë./A2CNN