Tesla njoftoi se ka shitur 75% të Bitcoin që kishte në pronësi - Gazeta Express
string(61) "tesla-njoftoi-se-ka-shitur-75-te-bitcoin-qe-kishte-ne-pronesi"

Tesla njoftoi se ka shitur 75% të Bitcoin që kishte në pronësi

AutoTech

Gazeta Express

21/07/2022 22:50

Elon Musk nuk dëshiron që kompania e tij Tesla të mbajë bitcoin sidomos gjatë këtij dimri që industria po kalon.

Gjatë raportimeve financiare të tre mujorit të dytë të vitit, kompania e makinave elektrike zbuloi se kishte shitur 75% të bitcoinëve për 963 milionë dollarë.

Lexo Edhe:

Tesla tha se vlera e aseteve të ngelura është 218 milionë dollarë. Në Shkurt të vitit të kaluar kompania njoftoi blerjen e 1.5 miliardë dollarëve në bitcoin dhe madje premtoi të pranonte monedhën si formë pagese për makinat e saj.

Lajmi bëri që çmimet e shumë kriptomonedhave të arrinin majat. Pak javë më vonë dhe Musk tha se kishte braktisur planet për të pranuar bitcoin si formë pagese.

Shitja e aseteve të Tesla në kriptomonedha vjen në një kohë kur ka një rënie të ndjeshme të vlerës së tyre përfshirë Bitcoin dhe Dogecoin që Musk personalisht i ka mbështetur në median sociale.

Në raportin financiar kompania zbuloi një fitim prej 2.26 miliardë dollarë. /PCWorld Albanian