Tesla Model Y, vetura më e shitur në Evropë këtë vit - Gazeta Express
string(51) "tesla-model-y-vetura-me-e-shitur-ne-evrope-kete-vit"

Tesla Model Y, vetura më e shitur në Evropë këtë vit

AutoTech

Gazeta Express

13/07/2023 21:10

Në pesë muajt e parë të këtij viti, shitjet e Tesla Model Y u rritën me 270% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022 në Evropë.

 Në periudhën janar-maj, prodhuesi amerikan shiti 103.716 vetura të modelit Y në Kontinentin e Vjetër.

Lexo Edhe:

Vendin e dytë për sa i përket shitjeve e zuri Dacia Sandero (101.947), dhe vendin e tretë Renault Clio (99.343). Volkswagen T-Roc (98.150) dhe Opel Corsa (95.338) janë gjithashtu në top pesëshe, sipas rezultateve të mbledhura nga uebfaqja e specializuar fokus2move.

Tesla Model Y: 103.716

Dacia Sandero: 101.947

Renault Clio: 99.343

Volkswagen T-Roc: 98.150

Opel Corsa: 95.338

Dacia Duster: 89.633

Volkswagen Tiguan: 78.875

Peugeot 208: 77.247

Toyota Yaris: 75.641