Tërmeti tragjik që goditi Turqinë dhe Sirinë, regjistrohen mbi 17 mijë viktima - Gazeta Express
string(77) "termeti-tragjik-qe-goditi-turqine-dhe-sirine-regjistrohen-mbi-17-mije-viktima"

Shqiperi

Gazeta Express

09/02/2023 13:39

Tërmeti tragjik që goditi Turqinë dhe Sirinë, regjistrohen mbi 17 mijë viktima

Shqiperi

Gazeta Express

09/02/2023 13:39

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është tani të paktën 17,176, sipas autoriteteve.

Në Turqi, numri i të vdekurve është rritur në të paktën 14,014, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të enjten ndërsa vizitoi zonat e prekura në qytetin jugor të Gaziantepit.

Lexo Edhe:

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri është të paktën 3,162, duke përfshirë 1,900 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim sipas grupit të mbrojtjes civile ‘Helmetat e Bardha’, dhe 1,262 vdekje në pjesët e kontrolluara nga qeveria e Sirisë, sipas medias shtetërore siriane..

Dhjetëra mijëra të tjerë janë raportuar të plagosur në të dy vendet, ndërsa punonjësit e shpëtimit luftojnë për të gjetur të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të rrëzuara mes një shpërthimi të ftohtë dimëror.

/Gazeta Express