Tërmeti shkatërrues, BE do t’i dërgojë Sirisë 3.5 mln euro ndihmë - Gazeta Express
string(63) "termeti-shkaterrues-be-do-ti-dergoje-sirise-3-5-mln-euro-ndihme"

Tërmeti shkatërrues, BE do t’i dërgojë Sirisë 3.5 mln euro ndihmë

Shqiperi

Gazeta Express

08/02/2023 16:35

BE-ja ka konfirmuar se do të dërgojë 3.5 milionë € ndihmë për Sirinë. Njoftimi erdhi pasi Siria kërkoi zyrtarisht ndihmë sipas një skeme të krijuar për të mbështetur vendet e goditura nga fatkeqësitë natyrore, gjë që ka aktivizuar Mekanizimin e Mbrojtjes Civile të BE-së.

Gjithashtu blloku ka njoftuar një vlerë fillestare prej 3 milionë € ndihmë për Turqinë pasi vendi aktivizoi Mekanizmin e Mbrojtjes Civile të BE-së.

Lexo Edhe:

Më herët, korrespondenti i BBC News shpjegoi se dërgimi i ekipeve në Siri do të ishte më i ndërlikuar se Turqia, pasi kontrolli në veri është i ndarë midis qeverisë dhe grupeve rebele.