Tërmeti shkatërrimtar, karvani i ndihmës së parë arrin në Sirinë veriore që mbahet nga forcat opozitare - Gazeta Express
string(102) "termeti-shkaterrimtar-karvani-i-ndihmes-se-pare-arrin-ne-sirine-veriore-qe-mbahet-nga-forcat-opozitare"

Tërmeti shkatërrimtar, karvani i ndihmës së parë arrin në Sirinë veriore që mbahet nga forcat opozitare

Lajme

Gazeta Express

09/02/2023 12:50

Karvani i parë i ndihmës për Sirinë veriperëndimore të mbajtur nga opozita që nga tërmeti shkatërrues i së hënës thuhet se ka kaluar tani në territor nga Turqia.

Zyrtarët thanë se gjashtë kamionë kishin kaluar nëpër vendkalimin Bab al-Hawa të Idlibit.

Lexo Edhe:

Dorëzimi i ndihmave jetëshpëtuese në rajon u ndërpre për katër ditë për shkak të dëmtimit të rrugëve dhe çështjeve logjistike.

Punonjësit e shpëtimit atje thonë se të paktën 1,900 njerëz janë vrarë dhe se qindra familje janë bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura.

Edhe para se të godiste tërmeti, 4.1 milionë banorë – shumica prej tyre gra dhe fëmijë – mbështeteshin në ndihmën humanitare për të mbijetuar.