Tërmeti nuk i kurseu as ata: Lufta për nxjerrjen e sportistëve që mbetën nën rrënojat e tërmetit - Gazeta Express
string(95) "termeti-nuk-i-kurseu-as-ata-lufta-per-nxjerrjen-e-sportisteve-qe-mbeten-nen-rrenojat-e-termetit"

Tërmeti nuk i kurseu as ata: Lufta për nxjerrjen e sportistëve që mbetën nën rrënojat e tërmetit

Sport

Gazeta Express

07/02/2023 8:05

Tërmetet që mbytën Turqinë kanë goditur edhe atletët. Përveç Atsu nga Hatayspor, nën rrënoja ishin edhe drejtori sportiv Taner Savut dhe përkthyesi Emre Aslan. Një lajm i mirë erdhi nga Atsu në orët e mëngjesit. Pavarësisht të gjitha përpjekjeve, portieri i Malatyaspor, Ahmet Eyüp nuk u arrit dot. Në Malatya, ekipet u mobilizuan për të shpëtuar gjithsej 15 atletë, duke përfshirë 11 volejbollistë.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë, epiqendra e të cilëve është Kahramanmaraş dhe që shkaktuan humbjen e shumë qytetarëve në shumë provinca, veçanërisht në Hatay, Gaziantep, Adana, Malatya, Osmaniye, Dijarbakır dhe Şanliurfa, kanë goditur edhe sportin dhe sportistët.

Lexo Edhe:

Atakaş Hatayspor ishte më i prekuri nga tërmetet që pothuajse mbytën Turqinë. Christian Atsu, futbollisti ganez i klubit të bardhë burgundy, ishte nën rrënoja. 90+7 i ndeshjes ku Hatayspor mundi 1-0 Kasımpaşa një ditë më parë. 31-vjeçari Atsu, i cili e çoi skuadrën e tij drejt fitores me një gol të bukur të shënuar në minutën e 1-të nga gjuajtja e lirë, nuk u arrit me gjithë përpjekjet që zgjatën gjatë gjithë ditës. Futbollisti ganez u plagos nga nën dhëmbë në mëngjes. Gjithashtu nuk ishte e mundur të kontaktohej me drejtorin sportiv Taner Savut dhe përkthyesin Emre Aslan, të cilët u raportuan se ishin nën rrënojat. Mësohet se përpjekjet e shpëtimit kanë vazhduar pa ndërprerje.

Portieri me përvojë i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyüp Türkaslan, ka mbetur nën rrënoja nga tërmeti. Me gjithë përpjekjet, Ahmeti, gruaja e të cilit u shpëtua, nuk u arrit dot. Në deklaratën e bërë nga Yeni Malatyaspor, bëhet e ditur se përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë.