Temperatura “përvëluese” sot në Shqipëri - Gazeta Express
string(38) "temperatura-perveluese-sot-ne-shqiperi"

Lajme

Gazeta Express

20/06/2024 7:51

Temperatura “përvëluese” sot në Shqipëri

Lajme

Gazeta Express

20/06/2024 7:51

Në Shqipëri, do të vijojë depërtimi i mëtejshëm i masave afrikane, duke sjellë  mbizotërim të motit të kthjellët dhe të nxehtë gjatë orëve të paradites, por pasditja do të sjellë kalime vranësirash të lehta nëpër të gjithë vendin, ku më dukshme vranësirat do të jenë në zonat juglindore të vendit.

Temperaturat e ajrit do të mbeten të larta, si në mëngjes edhe në mesditë, duke bërë që vlera minimale të regjistrohet në Ersekë 12°C, ndërsa maksimalja pritet në zonat Jugore dhe qendrore deri në 40°C.

Lexo Edhe:

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe në det, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi veriperëndimor.

Kjo do të bëjë që në brigjet detare të krijohet dallgëzim i ulët.