Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit - Gazeta Express
string(56) "te-mirat-shendetesore-qe-vijne-nga-produktet-e-qumeshtit"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/02/2024 19:33

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/02/2024 19:33

Produktet e qumështit janë shumë të shëndetshme.

Por, disa të dhëna thonë përdorimi i produkteve të qumështit në shujta mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës dhe sulmit në tru.

Lexo Edhe:

Ekspertët nga Universitet “Mckmaster” në Kanada thonë se studimi u bë si shkak i brengave se yndyrat e ngopura më të cilat produktet e qumështit janë të pasura shtojnë nivelin e dëmshëm të kolesterolit që lidhet me shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe të sulmit në tru.

Por këta pohojnë se prodhimet e qumështit janë shumë të shëndetshme për arsye se trupin e furnizojnë me energji.

Po ashtu, përmbajnë edhe  përbërës tjerë që për shëndetin kanë rëndësi si: aminoacidet, vitaminat K1 e K2, minerale si kalcium, magnez dhe kalium.