Të gjithë e përdorim këtë term që daton që nga Perandoria Romake, por a e dini se çfarë do të thotë në të vërtetë SPA? - Gazeta Express
string(116) "te-gjithe-e-perdorim-kete-term-qe-daton-qe-nga-perandoria-romake-por-a-e-dini-se-cfare-do-te-thote-ne-te-vertete-spa"

Të gjithë e përdorim këtë term që daton që nga Perandoria Romake, por a e dini se çfarë do të thotë në të vërtetë SPA?

Shneta

Gazeta Express

08/02/2023 9:16

Fjala SPA përdoret rregullisht sot dhe lidhet kryesisht me kujdesin, bukurinë dhe relaksimin

Qendrat SPA mund të gjenden në hotele, të cilat ofrojnë një gamë të gjerë shërbimesh për të na ndihmuar të relaksohemi. Por çfarë do të thotë në të vërtetë SPA?

Lexo Edhe:

SPA është një akronim që e ka origjinën nga Perandoria Romake, kur legjionarët e lodhur nga luftimet gjetën një mënyrë për t’u shëruar nga plagët dhe sëmundjet ushtarake

Ata kërkuan burime të nxehta dhe ndërtuan banja që të mund të shëronin trupat e tyre të sëmurë; duke i quajtur këto vende “aquae” dhe duke e quajtur trajtimin “Sanus Per Aquam” (SPA) – që do të thotë “shëndet me ujë ose nëpërmjet ujit”.

Gjatë asaj periudhe, në Belgjikë u themelua një banjë e qytetit. Reklama

Ndërsa shumë njerëz i lidhin banjat tradicionale me banjat romake, ka dëshmi të terapive banjore që datojnë mijëra vjet më parë kur ekzistonte një besim në fuqitë shëruese të ujërave minerale.

Një praktikë e lashtë që u krye shumë përpara grekëve dhe romakëve! Një nga rrëfimet e para të shkruara të përdorimit të larjes si një proces kurues dhe jo si një ritual i thjeshtë higjienike u dha nga filozofi i lashtë grek Hipokrati, i cili jetoi më shumë se 2000 vjet më parë midis 460 dhe 370 para Krishtit.

Hipokrati propozoi se shkaku i të gjitha sëmundjeve është një çekuilibër i lëngjeve të trupit dhe mbrojti se “rruga drejt shëndetit është larja e përditshme në një banjë aromatike dhe masazhi aromatik”. /Telegrafi