Të enjten promovohet “Mindsight” në Librarinë Dukagjini - Gazeta Express
string(53) "te-enjten-promovohet-mindsight-ne-librarine-dukagjini"

Të enjten promovohet “Mindsight” në Librarinë Dukagjini

Arte

Gazeta Express

25/07/2022 12:20

Më 28 korrik, këtë të enjte, më fillim nga ora 18:00 në hapësirat e librarisë ‘Dukagjni’ do të promovohet libri Mindsight nga autori Daniel J. Siegel.

Të pranishëm në promovim do të jenë edhe përkthyesi i librit, Maniel Sota, specialist i neurologjisë, Arianit Zajmi dhe Sokol Gashi.

Lexo Edhe:

Nga një pionier në fushën e shëndetit mendor vjen një libër novator mbi fuqinë shëruese të “mendjes”, aftësia e fuqishme që ju lejon të bëni ndryshime pozitive në trurin tuaj – dhe në jetën tuaj. 

Parathënie nga Daniel Goleman, autor i  Inteligjencës Emocionale • A ka ndonjë kujtim që ju mundon, apo një frikë irracionale që nuk mund ta tundni? • A jeni ndonjëherë të zemëruar ose të mërzitur në mënyrë të paarsyeshme dhe e keni të vështirë të qetësoheni? • A keni pyetur ndonjëherë veten pse nuk mund të ndaloni së silleni ashtu siç bëni, pa marrë parasysh sa shumë përpiqeni? • A jeni ju dhe fëmija juaj (ose prindi, partneri ose shefi) të bllokuar në një model konflikti në dukje të pashmangshëm?
Po sikur të mund t’i shpëtonit kurtheve si këto dhe të jetonit një jetë më të plotë, më të pasur dhe më të lumtur? Ky nuk është thjesht spekulim, por rezultat i njëzet e pesë viteve të punës klinike të kujdesshme praktike nga Daniel J. Siegel, MD Një mjek i trajnuar në Harvard, Dr. Siegel është një nga novatorët globalë revolucionarë në integrimin e shkencës së trurit në praktikën e psikoterapisë. Duke përdorur historitë e rasteve nga praktika e tij, ai tregon se si, duke ndjekur hapat e duhur, pothuajse të gjithë mund të mësojnë se si ta përqendrojnë vëmendjen e tyre në botën e brendshme të mendjes në një mënyrë që do të ndryshojë fjalë për fjalë lidhjen dhe arkitekturën e trurit të tyre.

Nëpërmjet sintezës së tij të një game të gjerë kërkimesh shkencore me aplikime në jetën e përditshme, Dr. Siegel ka zhvilluar qasje të reja që kanë ndihmuar qindra pacientë. Dhe tani ai ka shkruar librin e parë që do të na ndihmojë të gjithë ne të kuptojmë potencialin që kemi për të krijuar jetën tonë. Duke na treguar mendjen në veprim, Dr. Siegel përshkruan

• një djalë gjashtëmbëdhjetë vjeçar me çrregullim bipolar i cili përdor meditim dhe teknika të tjera në vend të ilaçeve për të qetësuar stuhitë emocionale që e bënë atë vetëvrasës
• një grua të paralizuar nga ankthi, e cila përdor mendjen për të zbuloni, në një kujtim të pavetëdijshëm të një aksidenti fëmijërie, burimin e tmerrit të saj
• një mjek – vetë autori – i cili i kushton vëmendje intuitës së tij, të cilën e përjeton si një “ndjenjë të paqartë, të pakëndshme në barkun tim, një shqetësim gërryes në zemrën dhe zorrën time” dhe gjurmon një pacient që mund të kishte shurdhuar për shkak të një recete të shkruar në mënyrë të pasaktë për një infeksion të veshit
• një vajzë dymbëdhjetë vjeçare me OCD që mëson një meditim që është “si ta shikoj veten nga jashtë vetes” dhe, duke përdorur një formë dialogu të brendshëm, është në gjendje të ndalojë sjelljet kompulsive që e kanë torturuar

Këto dhe shumë histori të tjera të jashtëzakonshme ilustrojnë sesi mendja mund të na ndihmojë të zotërojmë emocionet tona, të shërojmë marrëdhëniet tona dhe të arrijmë potencialin tonë të plotë.

/Gazeta Express