Tatuazhet mund të funksionojnë si vaksinat - Gazeta Express
string(42) "tatuazhet-mund-te-funksionojne-si-vaksinat"

Tatuazhet mund të funksionojnë si vaksinat

Shneta tjera

Gazeta Express

24/03/2023 19:05

Shkencëtarët nuk janë ende të sigurt nëse marrëdhënia e mësipërme midis qelizave makrofag dhe tatuazheve ka pasoja shëndetësore. Një studim i publikuar vitin e kaluar zbuloi se pigmenti i tatuazheve mund të ndryshojë proteinat që ato bëjnë dhe sinjalet që ato dërgojnë në qelizat e tjera.

Për të kuptuar disa nga efektet imune të tatuazheve, Christopher Lynn, një antropolog në Universitetin e Alabamës, ka studiuar njerëzit me bojë të madhe në pjesë të ndryshme të botës. Ai dhe kolegët e tij zbuluan se njerëzit që bëjnë tatuazhe shpesh duket se kanë nivele më të larta të disa molekulave imune, duke përfshirë antitrupat.

Lexo Edhe:

Ndoshta, tatuazhet e shpeshta i japin sistemit imunitar një stërvitje të rregullt dhe me intensitet të ulët që mban në formë funksionet imune të trupit. Është e mundur që njerëzit me nivele të natyrshme të imunitetit të priren të bëjnë shumë tatuazhe, pikërisht sepse kanë më pak gjasa të kenë reagime të këqija.

Pavarësisht nëse vetë tatuazhet rritin imunitetin , ato mund të frymëzojnë teknologjinë që në fakt e bën këtë.

Shumica e vaksinave që kemi në dispozicion injektohen thellë nën lëkurë, në muskuj që nuk janë të pajisur mirë me qeliza imune. Procesi kërkon kohë dhe doza mjaft të mëdha për të vazhduar me të vërtetë.

Lëkura, nga ana tjetër, është një vend i tmerrshëm për të administruar vaksinat. Qelizat janë tashmë aty dhe reagimi i tyre, siç e pamë më lart, është i menjëhershëm .

Tashmë ekziston një teknikë për dhënien e vaksinave, ‘intradermale’, përmes së cilës bëhen vaksina si ato kundër lisë, tuberkulozit dhe tërbimit. Por vaksinat intradermale kërkojnë mjaft trajnim për t’u administruar.

Kjo ndodh sepse kur gjilpërat humbasin shenjën e tyre, efektiviteti i vaksinës mund të reduktohet. Një kurth që, të paktën teorikisht, gjilpërat e tatuazheve mund ta shmangnin.

Nëse teknologjia përparon, një ditë mund të kemi nevojë për më pak doza vaksinash, duke kursyer kohë, para dhe përpjekje.

Edhe pse nuk ka bojë të përfshirë në këtë rast, këto gjilpëra mund të lënë gjurmët e tyre tek ne në mënyrë të pashlyeshme./abcnews.al