Takimi i Ohrit, Begaj: Një garanci më shumë për stabilitetin dhe të ardhmen e rajonit në BE - Gazeta Express
string(89) "takimi-i-ohrit-begaj-nje-garanci-me-shume-per-stabilitetin-dhe-te-ardhmen-e-rajonit-ne-be"

Takimi i Ohrit, Begaj: Një garanci më shumë për stabilitetin dhe të ardhmen e rajonit në BE

Shqiperi

Gazeta Express

19/03/2023 10:03

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka përshëndetur dakordësimin e Kosovës dhe Serbisë për t’u angazhuar në zbatimin e marrëveshjes, në bazë të së cilës qëndron normalizimi i marrëdhënieve mes dy shteteve.

Reagimi i presidentit Begaj:

Lexo Edhe:

Përshëndes arritjen në Ohër të Maqedonisë së Veriut të dakordësimit publik mes Kosovës dhe Serbisë dhe angazhimit për të zbatuar marrëveshjen bazë dhe të aneksit përkatës. Ky dakordësim është një garanci më shumë për paqen, stabilitetin dhe të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian. Besimplotë se garantët e këtij dakordësimi do ta bëjnë atë të detyrueshme e të zbatueshme nga palët. Falenderoj Bashkimin Evropian për ndërmjetësimin dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mbështetjen e fuqishme