Super lëngu që lufton inflamacionin dhe ul kolesterolin - Gazeta Express
string(55) "super-lengu-qe-lufton-inflamacionin-dhe-ul-kolesterolin"

Super lëngu që lufton inflamacionin dhe ul kolesterolin

Shqiperi

Gazeta Express

28/01/2023 21:00

Kur kemi nevojë për një dozë të shpejtë të vitaminave natyrale, por nuk duam të hamë asnjë frut, mënyra më e lehtë është të pimë një lëng natyral portokalli.

Me përmbajtje të lartë të vitaminës C, folatit dhe kaliumit, lëngu i portokallit nuk duhet të mungojë në programin tonë ditor dhe ja pesë arsyet që sipas nutricionistëve do të na bindin.

Lexo Edhe:

Përbërës të vlefshëm ushqyes

Lëngu i portokallit është i pasur me shumë lëndë ushqyese – thelbësore për forcimin e sistemit imunitar. Me vetëm një gotë, ju keni siguruar 67% të konsumit tuaj ditor të vitaminës C , duke konsumuar vetëm 110 kalori. Në të njëjtën kohë, ju keni siguruar 15% të acidit folik, një komponent thelbësor i sintezës së ADN-së, 10% të kaliumit, i cili rregullon presionin e gjakut dhe 6% të magnezit për të cilin trupi juaj ka nevojë çdo ditë.

Burimi i antioksidantëve

I pasur me antioksidantë , lëngu i portokallit ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, kancerin dhe diabetin. Është gjithashtu një burim i mirë i antioksidantëve si flavonoidet, karotenoidet dhe acidi askorbik.

Një studim 8-javor zbuloi se pirja e 750 ml lëng portokalli në ditë rrit ndjeshëm antioksidantët. Në mënyrë të ngjashme, sipas një studimi tjetër , konsumi ditor i 591 ml lëng portokalli rriti statusin total të antioksidantëve në 24 të rritur me kolesterol të lartë dhe trigliceride.

Parandalon gurët në veshka

Lëngu i portokallit është diuretik dhe gjithashtu ka veti të rrisë pH-në e urinës, duke e bërë atë më alkaline. Studimet tregojnë se të kesh një pH më të lartë dhe më alkalin të urinës mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka.

Një tjetër studim i vogël arriti në përfundimin se lëngu i portokallit ishte më efektiv se limonada në reduktimin e faktorëve të ndryshëm të rrezikut për formimin e gurëve në veshka. Në mënyrë të ngjashme, një studim i ndryshëm me 194,095 njerëz zbuloi se ata që konsumonin lëng portokalli të paktën një herë në ditë kishin një rrezik 12% më të ulët të zhvillimit të gurëve në veshka sesa ata që pinin më pak se një racion në javë.

Aleat kundër kolesterolit të lartë

Presioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli i lartë – faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës – mund të parandalohen duke pirë lëng portokalli dhe me prova kërkimore. Një studim i 129 njerëzve zbuloi se konsumimi afatgjatë i lëngut të portokallit reduktonte nivelet e kolesterolit total dhe të kolesterolit “të keq” LDL.

Redukton inflamacionin

Lëngu i portokallit mund të ndihmojë në reduktimin e shënuesve të inflamacionit, gjë që ndihmon në uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve kronike, sipas një rishikimi të studimeve. Një tjetër studim më i vogël 8-javor në 22 njerëz tregoi se pirja e lëngut të portokallit të freskët dhe të paketuar reduktonte në mënyrë të barabartë dy shënues të inflamacionit./Gazeta Express