Sulmuesi i Parisit gënjeu për moshën dhe identitetin e tij - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

29/09/2020 23:44

Sulmuesi i Parisit gënjeu për moshën dhe identitetin e tij

Lajme

Gazeta Express

29/09/2020 23:44

Autori i dyshuar i sulmit me hanxhar të premten para ish-ambienteve të “Charlie Hebdo” në Paris, është 25 vjeç dhe jo 18, dhe ka një emër tjetër përveç atij të treguar së pari, njoftoi të martën prokurori kombëtar i antiterrorizmit Jean-François Ricard.

I dyshuari për sulmin, ku mbetën të plagosur rëndë një burrë dhe një grua punonjës të agjencisë së lajmeve First Lines, fillimisht pretendoi se emri i tij ishte Hassan Ali dhe lindi në 2002 në Pakistan.

Nën këtë identitet, ai kishte përfituar nga shërbimi i kujdesit për fëmijët kur arriti në Francë në 2018.

Përballur me një dokument pakistanez të gjetur në telefonin e tij ku quhet Zaheer Hassan Mahmoud, “ai e konfirmoi që ky ishte identiteti i tij i vërtetë dhe se ishte 25 vjeç”, tha Jean-François Ricard gjatë të një konference për shtyp.

Prokurori konfirmoi se i dyshuari “ishte plotësisht i panjohur për të gjitha shërbimet e inteligjencës” nën dy identitetet e tij.

Kjo njohje e identitetit të tij të vërtetë erdhi në fund të 96 orëve të tij në paraburgim, i cili filloi të premten në mesditë pas arrestimit të tij në Place de la Bastille (në jug-lindje të Parisit) dhe përfundoi mesditën e të martës.

Zaheer Hassan Mahmoud duhet të paraqitet të martën në një gjyqtar ekzaminues me qëllim padinë e tij për “atentate terroriste” dhe “shoqatë kriminale terroriste”.

Prokuroria kombëtare kundër terrorizmit ka kërkuar që ai të vendoset në paraburgim.

Dhjetë të tjerët u lanë të lirë

Përveç Zaheer Hassan Mahmoud, dhjetë persona u morën në paraburgim në hetim.

Pesë u lanë të lirë mes të premtes dhe të hënës dhe Prokurori Kombëtar i Kundër Terrorizmit njoftoi të martën se pesë të fundit gjithashtu u lanë të lirë.

Midis tyre, një 33-vjeçar algjerian u paraqit si “i dyshuari i dytë” i cili ishte marrë në paraburgim të premten në mesditë, por u la i lirë në të njëjtën mbrëmje.

Ai tregoi “guxim të madh në përpjekjen për të kapur të paditurin për ta arrestuar”, vuri në dukje prokurori.

Ricard konfirmoi të martën se sulmuesi tha se ishte “i zemëruar” pasi pa “video nga Pakistani ditët e fundit” në lidhje me botimin dhe ripublikimin e fundit nga Charlie Hebdo të karikaturave të Muhamedit.