Sulmi rus ndaj Ukrainës, vjen reagimi i NATO's - Gazeta Express
string(44) "sulmi-rus-ndaj-ukraines-vjen-reagimi-i-natos"

Sulmi rus ndaj Ukrainës, vjen reagimi i NATO’s

Lajme

Gazeta Express

24/02/2022 6:49

Shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar dhe kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike e ka quajtuar NATO, sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës. Gjithashtu NATO e dënon fuqishëm sulmin e nisur të enjten në mëngjes.

NATO thekson se veprimi i pamatur i Rusisë vë në rrezik jetë të panumërta civilësh.

Lexo Edhe:

“Dënoj fuqishëm sulmin e pamatur të Rusisë ndaj Ukrainës, i cili vë në rrezik jetë të panumërta civilësh. Edhe një herë, pavarësisht paralajmërimeve tona të përsëritura dhe përpjekjeve të palodhura për t’u angazhuar në diplomaci, Rusia ka zgjedhur rrugën e agresionit kundër një vendi sovran dhe të pavarur”, thuhet në reagimin e NATO-s, transmeton Express.

Tutje, në reagim theksohet se veprimi i Rusisë është një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe një kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike.

“I bëj thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet e saj ushtarake dhe të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Aleatët e NATO-s do të takohen për të adresuar pasojat e veprimeve agresive të Rusisë. Ne qëndrojmë me popullin e Ukrainës në këtë kohë të tmerrshme. NATO do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”. /Express/