Sulme ndaj kandidatëve për kryetarë bashkie në Meksikë, 9 të vdekur - Gazeta Express
string(66) "sulme-ndaj-kandidateve-per-kryetare-bashkie-ne-meksike-9-te-vdekur"

Sulme ndaj kandidatëve për kryetarë bashkie në Meksikë, 9 të vdekur

Lajme

Gazeta Express

20/05/2024 11:26

Dy sulme kundër kandidatëve për kryetar bashkie në zgjedhjet e qershorit në Meksikë kanë lënë të vdekur nëntë persona në shtetin jugor të Chiapas, tha të dielën zyra e prokurorit në rajonin e rrënuar nga krimi i organizuar.

Dy kandidatët mbijetuan, megjithëse njëri u plagos, në sulmet e së shtunës mbrëma dhe të dielën herët në komunat Villa Corzo dhe Mapastepec, u tha në një deklaratë. Sulmet shënuan një përshkallëzim të dhunës në Chiapas kundër politikanëve që synonin të kërkonin postin në votimin e 2 qershorit, kur meksikanët do të zgjedhin gjithashtu një president të ri.

Lexo Edhe:

Javën e kaluar, gjashtë persona, duke përfshirë një të mitur dhe kandidatin për kryetar bashkie Lucero Lopez, u vranë në një pritë pas një mitingu fushatës në komunën La Concordia, fqinje e Villa Corzo. Më shumë se dy duzina politikanë janë vrarë që nga shtatori i vitit të kaluar, sipas OJQ-së Data Civica.

Numri rritet në më shumë se 50 persona nëse numërohen të afërmit dhe viktimat e tjera të atyre sulmeve. Zyra e prokurorit tha se sulmi në Villa Corzo kishte në shënjestër një autokolonë që transportonte kryebashkiakun Robertony Orozco, i cili po kërkon rizgjedhjen për partinë Morena të Presidentit Andres Manuel Lopez Obrador. Tre persona vdiqën në sulm dhe një tjetër më vonë në spital. Orozco u qëllua në të dyja këmbët, thuhet në deklaratë.

Rivaliteti i karteleve

Në Mapastepec, sulmuesit kishin shënjestruar autokolonën e kandidatit për kryetar bashkie, Nicolas Noriega, i cili shpëtoi i padëmtuar, megjithëse pesë të tjerë u vranë dhe dy persona u plagosën.

Dhuna kriminale në rritje ka parë më shumë se 450,000 njerëz të vrarë në Meksikë që kur qeveria e presidentit të atëhershëm Felipe Calderon nisi një ofensivë të diskutueshme ushtarake kundër karteleve të drogës në vitin 2006. Shkalla e vrasjeve është trefishuar pothuajse në 23 raste për 100,000 banorë që atëherë.

Shumë meksikanë e shohin pasigurinë si sfidën më urgjente për qeverinë e ardhshme, sipas sondazheve. Fushatat elektorale në Chiapas janë shpesh të dhunshme, por situata është përkeqësuar për shkak të një lufte që po zhvillohet midis karteleve Jalisco Nju Generation dhe Sinaloa në një rajon të njohur si La Frailesca, i cili përfshin Villa Corzo dhe La Concordia.

Kartelet po luftojnë për rrugët e trafikut të drogës dhe kontrollin e sipërmarrjeve të tjera kriminale si zhvatja. Mapastepec është një zonë strategjike kyçe për shkak të afërsisë së saj me bregdetin e Paqësorit.