Sulm terrorist në Jerusalem, ndërrojnë jetë 7 persona - Gazeta Express
string(52) "sulm-terrorist-ne-jerusalem-nderrojne-jete-7-persona"

Sulm terrorist në Jerusalem, ndërrojnë jetë 7 persona

Shqiperi

Gazeta Express

27/01/2023 21:42

Të paktën shtatë persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në një sulm me armë zjarri në një tempull të shenjtë në Jerusalem.

Policia thotë se sulmuesi ishte “neutralizuar” edhe pse raportet e tjera thonë se ata mund të jenë në kërkim të një sulmuesi tjetër.

Lexo Edhe:

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA-së e quajti të shtënat e së premtes në Jerusalem një sulm “absolutisht të tmerrshëm”.

“Mendimet, lutjet dhe ngushëllimet tona shkojnë për të vrarët apo të plagosurit në këtë akt të urryer dhune”, tha ai. “Ne e dënojmë këtë sulm të dukshëm terrorist në termat më të fortë. Ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me partnerët tanë izraelitë.”

Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të udhëtojë në rajon këtë fundjavë dhe Departamenti i Shtetit tha se nuk kishte asnjë ndryshim në orarin e tij.

Sulmi vjen pasi dhuna në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli është intensifikuar. Të enjten, ushtria izraelite kreu sulmin e saj më vdekjeprurës atje në vite, duke lënë të paktën nëntë persona të vdekur, përfshirë një grua 61-vjeçare. Izraeli tha se po bastiste shtëpinë e një militani në kampin e mbushur me refugjatë Jenin.

Pas kësaj, militantët në Rripin e Gazës hodhën raketa drejt Izraelit dhe avionët luftarakë izraelitë bombarduan vendet e Hamasit në Gaza një ditë pas sulmit më vdekjeprurës izraelit në Bregun Perëndimor në vite. Nuk raportohet për të lënduar nga sulmet me raketa apo sulmet ajrore.

/Gazeta Express