Stuhia godet Spanjën e Italinë, përmbytje të mëdha - Gazeta Express
string(49) "stuhia-godet-spanjen-e-italine-permbytje-te-medha"

Lajme

Gazeta Express

28/08/2023 17:16

Stuhia godet Spanjën e Italinë, përmbytje të mëdha

Lajme

Gazeta Express

28/08/2023 17:16

Erëra të fuqishme dhe shira të dendur goditën ishujt Baleare, përfshirë Majorkën, dhe gjithashtu Katalonian në verilindje të Spanjës.

Nga stuhia u rrëzuan pemët, u shkaktuan përmbytje masive dhe dëme të shumta në Majorka. Shtrëngata i la drejtuesit e automjeteve të udhëtonin në kushte të rrezikshme. Ishujt Baleare, Katalonja dhe Valencia u vunë nën alarmin portokalli, ndërsa një nivel rekord reshjesh u shënua në qytetin e Barcelonës.

Lexo Edhe:

Erëra të fuqishme dhe reshje të dendura u raportuan edhe në Italinë veriore, fillimisht në Lombardi ku stuhia e dhunshme shkuli pemët dhe çatitë, e më pas në Liguria. I ashtuquajturi cikloni Popea, që vjen nga Europa veriore, po avancon në Itali, duke fashitur gradualisht valën e të nxehtit që kishte përfshirë vendin.