Studiuesit identifikojnë gjenin që rrit rezistencën ndaj trashësisë - Gazeta Express
string(67) "studiuesit-identifikojne-gjenin-qe-rrit-rezistencen-ndaj-trashesise"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/06/2024 20:54

Studiuesit identifikojnë gjenin që rrit rezistencën ndaj trashësisë

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/06/2024 20:54

Studiuesit kinezë kanë zbuluar një gjen specifik që mund të rrisë elasticitetin ndaj trashësisë, duke ndriçuar potencialisht mekanizmat komplekse që qëndrojnë pas çështjes madhore të shëndetit global.

Ndërsa dieta dhe nivelet e zhvillimit janë faktorë të rëndësishëm në studimin e trashësisë, profesori Jin Li dhe profesori i asociuar Zheng Hongxiang nga Universiteti Fudan thanë se gjenetika gjithashtu mund të luajë një rol në çështjen shëndetësore, raporton South China Morning Post, duke cituar studimin e botuar në revistën e rishikuar nga kolegët e Gjenetikës dhe Gjenomikës.

Lexo Edhe:

Ekipi vlerësoi 2.877 mostra nga tri popullata të ndryshme në provincën lindore të Jiangsu, provincën jugperëndimore Guangxi dhe provincën Henan në Kinën qendrore për të kryer studimin.

Ndërkohë, ekspertit kinez të informacionit gjeo-hapësinor Li Deren dhe fizikanit Xue Qikun iu nda të hënën Çmimi Shtetëror i Shkencës dhe Teknologjisë, nderimi më i lartë shkencor i Kinës për kontributin në inovacionin teknologjik dhe shkencor gjatë Konferencës Kombëtare të Çmimit të Shkencës dhe Teknologjisë në Pekin.