Studimi: Këto pesë ushqime që i hamë shpesh janë shumë të përpunuara dhe të dëmshme për shëndetin - Gazeta Express
string(96) "studimi-keto-pese-ushqime-qe-i-hame-shpesh-jane-shume-te-perpunuara-dhe-te-demshme-per-shendetin"

Studimi: Këto pesë ushqime që i hamë shpesh janë shumë të përpunuara dhe të dëmshme për shëndetin

Shqiperi

Gazeta Express

29/08/2023 10:38

Hulumtimet kineze dhe australiane kanë treguar se ngrënia e ushqimeve shumë të përpunuara mund të rrisë rrezikun e sulmit në zemër ose goditjes në tru me 25% dhe mundësinë e presionit të lartë të gjakut deri në 39%.

Cilat janë ushqimet e përpunuara?

Lexo Edhe:

Ushqimet shumë të përpunuara janë ato që janë modifikuar ndjeshëm nga forma e tyre natyrale, me përbërës të tillë si konservues ose shije artificiale që shpesh shtohen për të rritur jetëgjatësinë e tyre ose për t’i bërë ato më të shijshme.

Studime të shumta i kanë lidhur ato me kushte dhe sëmundje të tilla si obeziteti, diabeti dhe kanceri. Me ushqimet shumë të përpunuara që përbëjnë 57% të dietës mesatare në Mbretërinë e Bashkuar, përqindja më e madhe në Evropë, efektet shëndetësore të mbikonsumimit mund të jenë shkatërruese.

Ushqimet
Nutricionistët i ndajnë ushqimet në tre grupe sipas shkallës së përpunimit që kanë pësuar. Ushqimet e përpunuara minimalisht, janë zakonisht ashtu siç ndodhin në natyrë. Ushqimet e përpunuara, si salca e mollës, kanë kaluar të paktën një nivel përpunimi që ka ndryshuar formën e tyre origjinale. Në të kundërt, ushqimet shumë të përpunuara si pelte molle kanë kaluar në nivele të shumta përpunimi dhe zakonisht janë plot me yndyrna, ngjyra dhe konservues shtesë.

MailOnline zbulon vetëm pesë ushqime që njerëzit mund të mos e kuptojnë se janë kaq shumë të përpunuara.

A ka drithëra të shëndetshme?
Drithërat e mëngjesit me sheqer, siç parashikohet, nuk konsiderohen të shëndetshme. Por edhe ato të shëndetshmet konsiderohen teknikisht si ushqime të hiper-përpunuara.

Thekonet e krundeve të ëmbëlsuara me ekstrakt elbi, sheqer dhe aditivë të tjerë që nuk gjenden në natyrë konsiderohen të përpunuara ultra.

Drithërat

Sa të shëndetshme janë drithërat që konsumojmë?

Për shembull, në Mbretërinë e Bashkuar, drithërat janë të fortifikuara, që do të thotë se disa nga aditivët e futur janë për të rritur nivelet e lëndëve ushqyese që shumica e njerëzve përpiqen t’i marrin.

Këto përfshijnë hekurin, i nevojshëm për trupin për të prodhuar qeliza të kuqe të gjakut që transportojnë oksigjenin në trup, dhe vitamina të nevojshme për ruajtjen e shëndetit të zemrës dhe sistemit nervor.

Bukë me grurë integrale

Buka e thjeshtë e supermarketit është teknikisht një ushqim shumë i përpunuar. Një bukë e bërë në shtëpi konsiderohet vetëm e përpunuar, pasi zakonisht bëhet vetëm nga mielli, uji dhe majaja.

Buka

Buka integrale e shitur në supermarkete ka përbërës që ndihmojnë në ruajtjen e produktit

Por ato në raftet e dyqaneve mund të përmbajnë aditivë, të tillë si emulsifikues dhe konservues, të krijuar për të zgjatur jetëgjatësinë e tyre. Megjithatë, buka me miell integral nuk është pa përfitimet e tyre shëndetësore, pasi ato janë të pasura me fibra. Fibrat janë një komponent kyç i shëndetit të mirë të tretjes dhe janë të lidhura me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, diabetit të tipit 2 dhe kancerit të zorrëve. Ato gjithashtu, si drithërat, mund të forcohen me vitamina dhe minerale për përfitime shtesë shëndetësore.

Kosi

Kosi konsiderohet një burim i shëndetshëm i proteinave, i mirë për mirëmbajtjen e muskujve dhe kalciumit, një përbërës thelbësor për shëndetin e kockave.

Por ndërsa kosi natyral bie në kategorinë e përpunuar, shumë prej atyre që gjenden në raftet e dyqaneve bien në kategorinë shumë të përpunuar.

Disa kanë substanca artificiale të krijuara për të përmirësuar shijen, ngjyrën dhe shijen e tyre. Të tjerë, të reklamuar si të ulët në sheqer, shtojnë ëmbëlsues artificialë si aspartame për të ofruar një ëmbëlsirë gjoja natyrale.

Disa kos kanë substanca artificiale të krijuara për të përmirësuar shijen

Shumë prej tyre përmbajnë gjithashtu stabilizues dhe konservues, të cilët janë krijuar për t’i mbajtur ato më të freskëta për më gjatë në raftet e supermarketeve.

Shpesh frutat dhe proteinat paketohen si një rostiçeri e përshtatshme, e shëndetshme dhe e mirë. Por shufrat e frutave dhe proteinave janë ndër ushqimet më të përpunuara që mund të merrni. Frutat dhe niseshteja që tashmë përdoren për to janë produkte të përpunuara.

Fasule

Fasulet e konservuara janë një ushqim shumë i përpunuar. Ndërsa ato janë bishtajore dhe konsiderohen si një burim i mirë proteinash dhe i pasur me fibra, versionet e konservuara përmbajnë kripë dhe sheqer të shtuar.

Fasulet e konservuara të përgatitura paraprakisht mund të përmbajnë gjithashtu aromatizues të shtuar