Studimi: Jepini foshnjave gjalpë kikiriku për të ulur alergjinë ndaj tij me 77% - Gazeta Express
string(77) "studimi-jepini-foshnjave-gjalpe-kikiriku-per-te-ulur-alergjine-ndaj-tij-me-77"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

17/03/2023 19:44

Studimi: Jepini foshnjave gjalpë kikiriku për të ulur alergjinë ndaj tij me 77%

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

17/03/2023 19:44

Dhënia e gjalpit të kikirikut foshnjave të vogla midis katër dhe gjashtë mujash mund të ulë në mënyrë dramatike alergjitë ndaj kikirikut, thonë shkencëtarët sipas hulumtimit të fundit, i publikuar në Journal of Alergy and Clinical Immunology.

Në këtë periudhë alergjia mund të reduktohet me 77%. Kjo është e barabartë me parandalimin e 10,000 nga rreth 13,000 rastet e alergjisë ndaj kikirikut çdo vit. Vonesa e përdorimit të ushqimeve me bazë kikiriku derisa fëmija të jetë një vjeç do të ulte vetëm rastet e alergjive me 33%, sipas hulumtimit.

Lexo Edhe:

Ekspertët paralajmërojnë se arrat dhe kikirikët e plotë ose të copëtuar janë një rrezik mbytjeje dhe nuk duhet t’u jepen fëmijëve nën pesë vjeç, kështu që duhet bërë kujdes pasi mjafton një sasi e caktuar sa për shije (i grimcuar, i bluar ose gjalpë).

Një foshnjë është gati për ushqimin e parë të ngurtë nëse:

-ata mund të qëndrojnë në një pozicion ulur, duke mbajtur kokën të palëvizur

-koordinojnë sytë, duart dhe gojën e tyre në mënyrë që ata të mund të shikojnë ushqimin e tyre, ta marrin dhe ta vendosin në gojë

-gëlltitin ushqimin, në vend që ta pështynë

Alergjia ndaj kikirikut është rritur në Mbretërinë e Bashkuar me rreth një në 50 fëmijë të prekur. Alergjia ndaj kikirikut është bërë aq e zakonshme sa disa shkolla e ndalojnë këtë përbërës.

Alergjitë ushqimore janë rezultat i sistemit tonë imunitar që ngatërron diçka të padëmshme me një kërcënim serioz. Për disa, edhe një sasi e vogël kikiriku mund të çojë në një reagim të tillë imunitar dërrmues saqë bëhet kërcënues për jetën.

Në vend të kësaj, ngrënia e kikirikut ndërsa sistemi imunitar është ende në zhvillim – dhe të mësosh të dallosh mikun nga armiku – mund të reduktojë reaksionet alergjike, thonë ekspertët. /Top Channel