Studimi/ Efekti i vaksinës kineze zbehet pas 6 muajsh, nevojitet dozë e tretë - Gazeta Express

Shqiperi

Gazeta Express

26/07/2021 23:11

Studimi/ Efekti i vaksinës kineze zbehet pas 6 muajsh, nevojitet dozë e tretë

Shqiperi

Gazeta Express

26/07/2021 23:11

 Antitrupat e fituara nga marrja e vaksinës kineze Sinovac ndaj COVID-19, fillojnë dhe zbehen pas gjashtë muajsh, duke çuar kështu në nevojën për të marrë një dozë të tretë, sipas një studimi të fundit laboratorik.

Sipas mediave të huaja, studiuesit kinezë raportuan gjetjet nga një studim i mostrave të gjakut nga të rritur të shëndetshëm të moshës midis 18 deri në 59 në një letër të botuar të Dielën. Për ata që kishin marrë dy doza, me dy ose katër javë distancë, vetëm 16.9 përqind dhe 35.2 përqind respektivisht ende kishin një nivel të antitrupave neutralizues 6 muaj pas vaksinimit.

Lexo Edhe:

Këto rezultate u bazuan në të dhëna nga dy grupe që përfshinin më shumë se 50 pjesëmarrës secili, ndërsa studimi tha se një dozë e tretë do të ishte e nevojshme.

Kur pjesëmarrësve në disa grupe u dha një dozë e tretë, rreth gjashtë muaj pas dozës së dytë, neutralizimi i niveleve të antitrupave pas 28 ditësh ishte rritur rreth tre deri në pesë herë më shumë sesa nga nivelet e para katër javë pas dozës së dytë, tregoi studimi.

Studimi u krye nga studiuesit në autoritetet e kontrollit të sëmundjes në provincën Jiangsu, Sinovac dhe institucione të tjera kineze. Studiuesit paralajmëruan se studimi nuk ka testuar efektin e antitrupave kundër varianteve më të transmetueshme dhe se kërkohej më shumë hulumtim për të vlerësuar kohëzgjatjen e antitrupave pas një goditje të tretë.