Stoltenberg: Forcat autoritare po bashkohen, NATO duhet të mbetet e bashkuar - Gazeta Express
string(74) "stoltenberg-forcat-autoritare-po-bashkohen-nato-duhet-te-mbetet-e-bashkuar"

Lajme

Gazeta Express

20/06/2024 7:18

Stoltenberg: Forcat autoritare po bashkohen, NATO duhet të mbetet e bashkuar

Lajme

Gazeta Express

20/06/2024 7:18

Pakti i ri i mbrojtjes i Rusisë me Korenë e Veriut tregon shtrirje në rritje midis fuqive autoritare dhe nënvizon rëndësinë e demokracive që përfaqësojnë një front të bashkuar, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një marrëveshje me Kim Jong Un të Koresë së Veriut që përfshin një angazhim të ndërsjellë të mbrojtjes, një lëvizje që ndryshon politikën e Moskës ndaj Phenianit.

Lexo Edhe:

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Koreja e Veriut i ka dorëzuar Rusisë një sasi të madhe armësh, ndërsa si Kina ashtu edhe Irani po mbështesin ushtarakisht Moskën në luftën kundër Ukrainës.

“Ne duhet të jemi të vetëdijshëm se fuqitë autoritare po bashkohen gjithnjë e më shumë. Ata po mbështesin njëra-tjetrën në një mënyrë që nuk e kemi parë më parë,” tha Stoltenberg në një panel diskutimi gjatë një vizite zyrtare në Otava, duke shtuar:

“Kur ata janë gjithnjë e më të bashkuar – regjimet autoritare si Koreja e Veriut dhe Kina, Irani, Rusia – atëherë është edhe më e rëndësishme që ne të jemi të bashkuar si vende që besojnë në liri dhe demokraci”, tha ai.

“Afërsia në rritje midis Rusisë dhe vendeve të tjera aziatike do të thotë se është edhe më e rëndësishme që NATO të punojë me aleatët në Azi-Paqësor”, tha Stoltenberg, duke shtuar se kjo është arsyeja pse liderët nga Australia, Japonia, Zelanda e Re dhe Koreja e Jugut kanë qenë të ftuar në samitin e NATO-s në Uashington muajin e ardhshëm.