Spinaqi ndihmon shëndetin e syve - Gazeta Express
string(32) "spinaqi-ndihmon-shendetin-e-syve"

Spinaqi ndihmon shëndetin e syve

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

15/06/2023 19:21

Spinaqi është i pasur me zeaxanthin and lutein, të cilat janë karotenoidet përgjegjëse për ngjyrën e disa perimeve.

Sytë e njeriut përmbajnë gjithashtu sasi të larta të këtyre pigmenteve, të cilat mbrojnë sytë tuaj nga rrezet e diellit, shkruan EO.

Lexo Edhe:

Për më tepër, disa studime tregojnë se zeaxanthin dhe lutein punojnë për të parandaluar degjenerimin makular dhe kataraktet, të cilat janë shkaqet kryesore të verbërisë.

Këto komponime madje mund të jenë në gjendje të shërojnë dëmin ekzistues.