Sot shënohet Dita Botërore e Refugjatëve - Gazeta Express
string(40) "sot-shenohet-dita-boterore-e-refugjateve"

Sot shënohet Dita Botërore e Refugjatëve

Lajme

Gazeta Express

20/06/2024 8:16

Po shënohet Dita Botërore e Refugjatëve, e ky emër nuk është i panjohur për Kosovën.

Gjatë luftës së fundit, shumë banorë të Kosovës u detyruan të shkonin refugjatë në vendet fqinje apo më larg.

Lexo Edhe:

E me rastin e shënimit të kësaj dite,zyra e UNHCR-së në Prishtinë dhe Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) shfaqin instilacionin artistik “Solidariteti”.

Po ashtu nga ora 18:00, mbahet aksion rrugorë “Gjurmë Kujtimesh” në nder të kësaj dite.