Sot në Kalendar/ Marcel Duchamp - Gazeta Express
string(30) "sot-ne-kalendar-marcel-duchamp"

Sot në Kalendar/ Marcel Duchamp

Arte

Gazeta Express

28/07/2022 14:45

Marcel Duchamp , emri i plotHenri-Robert-Marcel Duchamp , (lindi më 28 korrik 1887, Blainville, Francë – vdiq më 2 tetor 1968, Neuilly), artist francez që theu kufijtë midis veprave të artit dhe objekteve të përditshme. Pas ndjesisë së shkaktuar nga ‘Nude Descending a Staircase’, ai pikturoi disa piktura të tjera. Mosrespektimi i tij për standardet konvencionale estetike e shtyu atë të krijonte gatimet e tij të famshme dhe paralajmëroi një revolucion artistik. Duchamp ishte miqësor me dadaistët, dhe në vitet 1930 ai ndihmoi në organizimin e ekspozitave surrealiste. Ai u bë shtetas amerikan në vitin 1955.

Lamtumire artit

Lexo Edhe:

Në vitin 1912, pas ‘Nudos’ , Duchamp bëri disa piktura të tjera. Disa nga këto, veçanërisht ‘Le Passage de la Vierge à la Mariée dhe ‘Mariée ‘, të dyja të realizuara në Mynih, janë ndër veprat më të bukura të periudhës. Përsëri ata nuk ishin as kubistë , as futuristë , as abstraktë, por ata shprehnin vizionin tipik të Duchamp-it për trupin e perceptuar në impulset e tij më të thella.

Nuk kishte dyshim se si piktor Duchamp ishte në një bazë me më të talentuarit. Ajo që i mungonte ishte besimi në vetë artin dhe ai u përpoq të zëvendësonte vlerat estetike në botën e tij të re me një intelektualizëm agresiv që kundërshtonte të ashtuquajturën botë të logjikës së përbashkët. Që në vitin 1913 ai filloi studimet për një tjetër vepër arti, pjesë krejtësisht të sikletshme: ‘Nusja e zhveshur nga beqarët e saj, dhe (Xhami i madh) . Për këtë, ai hodhi poshtë tërësisht atë që ai e quante arti i retinës dhe adoptoi metodat gjeometrike të dizajnit industrial. Ai u bë si projekti i një makinerie, megjithëse  simbolike, që mishëronte idetë e tij për burrin, gruan dhe dashurinë.

Ashtu si Nudo , Xhami i Madh do të ishte unik midis veprave të pikturës moderne. Midis 1913 dhe 1923, Duchamp punoi pothuajse ekskluzivisht në studimet paraprake dhe pikturën aktuale të vetë pikturës. Lamtumira e tij me pikturën nuk ishte aspak një lamtumirë punës.

Gjatë kësaj periudhe, një goditje gjeniale e çoi atë drejt një zbulimi me rëndësi të madhe në artin bashkëkohor. Në vitin 1913 ai prodhoi ‘Rrota e biçikletës’ e cila ishte thjesht një rrotë e zakonshme biçiklete. Në vitin 1914 ‘Farmacia’ përbëhej nga një printim komercial i një peizazhi dimëror, të cilit ai i shtoi dy figura të vogla që të kujtonin shishet e farmacistëve. Kaluan gati 40 vjet përpara se të ‘ready-mades’ të shiheshin si më shumë se një gjest tallës kundër rëndësisë së tepërt që u kushtohet veprave të artit, përpara se të kuptoheshin vlerat e tyre pozitive. Me ‘ready-mades’, arti bashkëkohor u bë në vetvete një përzierje krijimtarie dhe kritike.

Thëniet e tij më të njohura:

“Unë e detyroj veten të kundërshtoj veten në mënyrë që të mos përputhem me shijen time.”

“Unë nuk besoj në art. Unë besoj te artistët.”

“Arti është ose plagjiaturë ose revolucion.”

“Me sa duket, artisti vepron si një qenie mediumiste, e cila, nga labirinti përtej kohës dhe hapësirës, ​​kërkon rrugën e tij drejt një kthjelltësie.”

“Ndjej turp, jo për gjërat e gabuara që kam bërë, por për gjërat e duhura që nuk kam arritur t’i bëj.”

“Nuk ka zgjidhje sepse nuk ka asnjë problem.”

“Jo të gjithë janë artistë, por të gjithë janë kritikë të ndyrë.”

/Gazeta Express