Sot në Kalendar/ Harlan Ellison - Gazeta Express
string(30) "sot-ne-kalendar-harlan-ellison"

Arte

Gazeta Express

27/05/2022 14:21

Sot në Kalendar/ Harlan Ellison

Arte

Gazeta Express

27/05/2022 14:21

U lindë me 27 maj 1934 dhe vdiq me 27 maj 2018. Ishte shkrimtar amerikan i tregimeve të shkurtëra, novelave, eseve dhe shkruante skripta për filma në TV.

Ani pse njihej si tekstshkrues i filmave megjithatë ai i klasifikonte punët e tij dhe u përcaktua të shkruante fiksion.

Lexo Edhe:

Reputacioni i Ellison tregohet më së miri në tregimet e shkurtëra si “Repent, Harlequin!”, “Said the Ticktockman”, “A Boy and his Dog” etj.

Harlan Ellison po ashtu shkroi një numër shfaqjesh duke përfshirë këtu: “The Harlan Ellison Honbook” dhe “Sleepless Nights in the Procrustean Bed”.

Thëniet e tij më të famshme:

“Dy elementet më të shpeshta në univers janë hidrogjeni dhe budallallëku”

“Nëse i bënë njerëzit të mendojnë se po i shtyen të mendojnë, do të duan, por nëse i bënë më të vërtet të mendojnë do të t’urrejnë”

“Nuk më behet vonë nëse mendon se jam idiot, por mos fol me mua si me qenë idiot”

“S’duhesh të frikësohesh asnjëherë të shkosh atje”

“Në momentin që njerëzit bien në dashuri, bëhen gënjeshtar”

“Të thuash shumë do të thotë të thuash pak”

/Gazeta Express