Sonte nata e dytë e Festivalit të dramës shqipe / Shfaqja ‘NYJAT’ - Gazeta Express
string(61) "sonte-nata-e-dyte-e-festivalit-te-drames-shqipe-shfaqja-nyjat"

Sonte nata e dytë e Festivalit të dramës shqipe / Shfaqja ‘NYJAT’

Arte

Gazeta Express

24/01/2023 15:08

Mbrëmë me premierën e ‘FAUSTI’-të u hap festivali i dramës shqipe. Sonte më fillim nga ora 20:00 do të luhet shfaqja ‘NYJAT” prodhim i Teatrit Shqiptar të Shkupit.

‘Nyjat’ projekton një pikturë të trishtë dhe shumë reale të kohës që po e jetojmë. Si lajtmotiv ka nyjat mes dritës dhe errësirës të një personazhi, ndërsa shpjeguar në nivel metafizik, atë mes të mirës dhe të keqes, ose mes asaj çfarë përfaqëson Zoti dhe çfarë përfaqëson djalli.

Lexo Edhe:

Autor: Refet Abazi

Regjisor: Kushtrim Bekteshi

Skenograf: Betim Zeqiri

Kostumografe: Emira Ymeri

Kompozitor: Trimor Dhomi

Luajnë:

ADEM KARAGA

FISNIK ZEQIRI

BISLIM MUÇAJ

TEUTA AJDINI

AMERNIS NOKSHIQI

OSMAN AHMETI

SABINA MEMISHI

MENTOR KURTI

IBRAHIM XHEMAILI

HETEM ETEMI

RRAHIM RAMADANI

ABEDIN ALIMI

ERDI XHEMAILI

/Express/