“Skenari i Jugosllavisë”: Si synon Rusia të përdorë një përvjetor për luftën e saj të informacionit - Gazeta Express
string(96) "skenari-i-jugosllavise-si-synon-rusia-te-perdore-nje-pervjetor-per-luften-e-saj-te-informacionit"

“Skenari i Jugosllavisë”: Si synon Rusia të përdorë një përvjetor për luftën e saj të informacionit

Lajme

Gazeta Express

24/03/2023 7:27

Të martën, Vladimir Putin paralajmëroi Mbretërinë e Bashkuar që të mos dërgojë predha të uraniumit të varfëruar në Ukrainë. Maria Zakharova e quajti menjëherë këtë plan “skenari i Jugosllavisë” dhe akuzoi NATO-n për përdorimin e municioneve që shkaktojnë kancer në ndërhyrjen e saj ushtarake të vitit 1999 në Jugosllavi. Ky është një skenar i njohur që Kremlini e përdor prej vitesh dhe këtë të premte nuk do të humbasë rastin për të bërë luftë informacioni kundër Perëndimit.

Ndërsa Serbia shënon përvjetorin e ndërhyrjes së NATO-s në RFJ, Rusia ka të ngjarë të përdorë ndërhyrjen humanitare të NATO-s të vitit 1999 për të justifikuar politikën e saj të jashtme aktuale në Ukrainë, për ta portretizuar NATO-n si një aktor të poshtër dhe për të nxitur zjarrin e Ballkanit. Është koha e fundit që Perëndimi t’i japë Moskës një shije të ilaçit të vet.

Lexo Edhe:

Kremlini e ka përdorur prej kohësh ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë për të minuar legjitimitetin e NATO-s. Vitin e kaluar, më 24 mars, Ministria e Jashtme e Rusisë shkroi në Twitter: “Sot bëhen 23 vjet që kur NATO filloi bombardimin e Jugosllavisë… atë ditë Perëndimi filloi të shpërbënte kuadrin ligjor ndërkombëtar”. Në vitin 2016, Putin iu referua ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë dhe “sulmet e saj ndaj Beogradit” si forma “agresioni”. Ai theksoi se “sulmet me raketa dhe bomba në Evropën qendrore në fund të shekullit të 20-të… ishin një lloj egërsie, thjesht e egër”. Në vitin 2022, Putini iu referua sërish vitit 1999, duke deklaruar: “Të gjithë ishim dëshmitarë të luftës në Evropë që NATO nisi kundër Jugosllavisë… Kjo ndodhi. Pa asnjë sanksion nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.”

Kremlini ka shfrytëzuar gjithashtu ndërhyrjen e NATO-s të vitit 1999 për të justifikuar sulmet e vazhdueshme të Rusisë ndaj Ukrainës. NATO nuk kishte marrë autorizimin e Këshillit të Sigurimit dhe SHBA-ja e justifikoi ndërhyrjen si një ndërhyrje humanitare. Putin ka përdorur ndërhyrjen e NATO-s për të justifikuar luftën e tij të paautorizuar në Ukrainë, duke e portretizuar atë si një masë humanitare për të luftuar nazizmin dhe rusofobinë. Në miratimin e tij për pushtimin e Putinit, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov përshkroi se si termi “gjenocid është gjithashtu i lidhur me historinë e krijimit të Kosovës si një shoqatë e pavarur pa referendum. Dhe fakti se ata po përpiqen tani të mbështesin një regjim haptazi neo-nazist, Bandera në Kiev është gjithashtu një manifestim i genocidit.”

Kremlini ka përdorur gjithashtu ndërhyrjen e NATO-s të vitit 1999 për të forcuar legjitimitetin e aneksimeve të territorit të Ukrainës. Kremlini argumenton se legjitimiteti i rajoneve të aneksuara të Ukrainës si rajone të pavarura nuk mund të vihet në pikëpyetje sepse, ndryshe nga Kosova, ato kanë mbajtur zgjedhje. Në vitin 2014, pasi Putini aneksoi Krimenë, gazeta shtetërore ruse Rossiiskaya Gazeta akuzoi Perëndimin për “hipokrizi të hapur”; gazeta theksoi se Krimea “u bashkua [Rusisë] si rezultat i një referendumi popullor”, ndërsa NATO “deklaroi në mënyrë të njëanshme pavarësinë e Kosovës” pa kërkuar asnjë zgjedhje apo rishikim të pavarësisë së Kosovës. Putin shpjegon: “Më kujtohet mirë vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i cili deklaroi se një rajon i një shteti që ushtron të drejtën e tij për vetëvendosje nuk ka nevojë për leje nga autoritetet qendrore të vendit për të deklaruar sovranitetin e tij… [Dhe] shumë shtete të botës, duke përfshirë edhe kundërshtarët tanë në Perëndim, e njohën këtë [pavarësinë e shpallur në mënyrë të njëanshme] në lidhje me Kosovën… Të njëjtën gjë bëmë edhe me republikat e Donbasit”.

Ndërsa Kremlini ka vendosur operacione të inteligjencës në ndërhyrjen e NATO-s të vitit 1999 për të justifikuar luftën e tij në Ukrainë, ai gjithashtu ka operacione të inteligjencës në Ballkan që synojnë sigurimin e fuqisë rajonale. Gjatë negociatave të fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve, Rusia ka vënë në pikëpyetje legjitimitetin e negociatave. Rusia ka akuzuar Perëndimin se i bën presion Serbisë që të njohë Kosovën dhe pretendon se Perëndimi po ndërhyn në marrëdhëniet e dy vendeve në mënyrë që të hapë një front të ri perëndimor në Ballkan kundër Rusisë.

Nën shtresat e dezinformatave, Rusisë nuk i intereson as Kosova e as Serbia. Rusia ka sulmuar përpjekjet perëndimore për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës për minimin e ambicieve rajonale të Kremlinit. Ata që mohojnë pavarësinë e Kosovës e konsiderojnë Kosovën “zemrën e Serbisë”, pasi shumë kisha ortodokse serbe ende qëndrojnë atje. Me rritjen aktuale të nacionalizmit serb, Putin, me ndihmën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, ka rritur retorikën pro-serbe në lidhje me pavarësinë e Kosovës, në mënyrë që të krijojë një gjendje të vazhdueshme konflikti midis përshkallëzimit dhe de-përshkallëzimit. Putin e sheh këtë konflikt të vazhdueshëm si të domosdoshëm për ta pozicionuar Serbinë kundër Perëndimit dhe për të siguruar ndikimin e saj rajonal.

Puna e inteligjencës ruse ka qenë në lëvizje të plotë për të nxitur ndjenjat anti-NATO në Ballkan. Qeveria dhe media ruse kanë akuzuar NATO-n për përdorimin e uraniumit të varfëruar në bombardimin e Serbisë në vitin 1999. Pas kësaj fushate informative, presidenti serb Vuçiq njoftoi se do të nisë një hetim kundër NATO-s. Rastet tani janë para Gjykatës së Lartë në Beograd. Kanali rus i lajmeve Sputnik ka publikuar artikuj të shumtë mbi këtë temë në serbisht. Fushata është e gjithanshme dhe Sputnik madje krijoi një kërkim të shpejtë duke përdorur fjalën kyçe “uranium i varfëruar”. Ndërsa Putini po përpiqet të synojë Ballkanin Perëndimor, qeveria ruse ka përdorur gjithashtu narrativën për të mbështetur luftën e saj në Ukrainë. Këtë javë, Lavrov akuzoi Britaninë për “furnizimin e predhave të uraniumit të varfëruar në Ukrainë”, duke thënë se kjo do të “shkelte ligjin ndërkombëtar dhe humanitar”.

Çfarë duhet të bëjmë për këtë?

Me luftën në Ukrainë, Rusia edhe një herë po përpiqet ta portretizojë NATO-n si një aktor të poshtër, agresiv. Ushtria ruse thotë se “informacioni është bërë një armë”. Strategët ushtarakë rusë Chekinov dhe Bogdanov argumentojnë: “Në revolucionin e vazhdueshëm në teknologjitë e informacionit, informacioni dhe lufta psikologjike do të ofrojnë kryesisht bazën për fitore”.

Nëse fushatat ruse të dezinformimit u kanë treguar ndonjë gjë agjencive të inteligjencës amerikane, është se ato mund të ndryshojnë opinionin publik për të mobilizuar kundërshtime të forta ndaj Perëndimit. Madje edhe disa nga dezinformatat më absurde të Kremlinit, si pretendimi se SHBA-ja përdorte zogj shtegtarë dhe lakuriq nate për të përhapur patogjenë, qëndron, pasi qëllimi kryesor i Kremlinit është të rrisë pasigurinë në hapësirën e informacionit. Nëse disa njerëz i besojnë dezinformatave, kjo është vetëm një fitore shtesë për Kremlinin.

Me strategjinë e dezinformimit të Rusisë që synon të krijojë konfuzion, strategjia aktuale e NATO-s për të mohuar pretendimet e Moskës është e pamjaftueshme. Artikujt e NATO-s që verifikojnë saktësinë e dezinformatave ruse vetëm sa vënë në qendër të vëmendjes dezinformimin rus. Përkundrazi, Perëndimi duhet të fillojë një fushatë informuese. Nëse e injektojmë historinë tonë në hapësirën e informacionit, Rusia do të devijojë kohën, energjinë dhe burimet në operacione mbrojtëse dhe jo sulmuese.

Në hartimin e një fushate informative efektive, është e rëndësishme të dini se çfarë informacioni do të jetë bindës. Informacioni që justifikon ndërhyrjen e NATO-s në vitin 1999, si abuzimet e të drejtave të njeriut nga ushtria serbe dhe spastrimi etnik, nuk do të rezonojnë me një audiencë pro-ruse apo pro-serbe.

Një mesazh efektiv do ta ekspozonte Rusinë si një aleat jo të besueshëm. Ndërsa Rusia aktualisht po përpiqet të destabilizojë Ballkanin, fushatat e informacionit duhet t’u kujtojnë serbëve pro-rusë se Rusia nuk do t’i ndihmojë ata. Edhe pse Rusia mori pjesë në misionin paqeruajtës të udhëhequr nga NATO në Kosovë, ajo e braktisi atë në vitin 2003. Operacionet efektive të informacionit duhet të tallen me Putinin për hedhjen e vëllezërve të tij sllavë nën autobus. Operacionet e informacionit mund të dërgojnë mesazhe duke pyetur nacionalistët serbë: “Ku ishte Rusia në 1999 për të mbrojtur vëllezërit e saj sllavë nga NATO-ja e keqe?”

Pasi ngjallin dyshime në mendjet e shikuesve për legjitimitetin e Kremlinit si aleat, ata duhet të vënë në pikëpyetje statusin e Rusisë si një fuqi e madhe. Kjo mund të përfshijë edhe talljen me dërgesat e armëve ruse. Perëndimi mund të postojë një meme qesharake që paraqet një S-300 të padukshëm që kalon nëpër Danub. Kjo meme e thjeshtë do të ngrinte pyetje, madje edhe mes pro-rusëve të vendosur, në lidhje me aftësinë e Rusisë për të mbrojtur aleatët e saj.

Në dritën e akuzave të vazhdueshme të Rusisë se NATO shkakton kancer përmes uraniumit të varfëruar, përpjekjet e informacionit perëndimor duhet të nxjerrin në pah programet e vetë Rusisë për armët biologjike. Kenneth Alibek, nënkryetari i parë i programit të armëve biologjike të Bashkimit Sovjetik, i tha Nonproliferation Review në 1999: “Bashkimi Sovjetik ishte në gjendje të zhvillonte një nga programet më të fuqishme dhe më të sofistikuara në botë”. Mediat amerikane duhet të tregojnë të vërtetën për shkeljen e Konventës së Armëve Biologjike të vitit 1972 nga Rusia. Për të tërhequr audiencën serbe, Perëndimi duhet të diskutojë ndikimin e fatkeqësisë bërthamore të Çernobilit të vitit 1986 në Bashkimin Sovjetik në Jugosllavi.

Është koha për të fituar luftën e informacionit kundër Kremlinit. Operacionet e inteligjencës sulmuese të Rusisë kanë përdorur ndërhyrjen e NATO-s në Jugosllavi për të portretizuar aleancën si një aktor të poshtër dhe agresiv dhe për të minuar paqen dhe sigurinë në Ballkan. Dy mund të luajnë lojën e informacionit: NATO duhet të kryejë operacione fyese informacioni dhe të godasë Putinin aty ku dhemb vërtet. NATO duhet të tregohet. /kyivpost