Skena e muzikës shqiptare nxihet në të zezë - Gazeta Express

Skena e muzikës shqiptare nxihet në të zezë

Rozë

Gazeta Express

03/06/2020 0:32

Vrasja e George Floyd para një jave ka bërë trend sot në rrjetet sociale përkujtimin për të nga shumë yje botëror sportiv e nga fusha e artit

E këtij trendi nëpër internet i janë bashkuar dhe shumica e këngëtarëve shqiptarë, duke filluar Rita Ora e Dua Lipa e deri tek këngëtarët tjera në Kosovë si: Tayna, Dafina Zeqiri, Ledri Vula, Tuna Sejdiu, Melinda Ademi.

View this post on Instagram

#blackouttuesday 🙏🏿🙏🏼

A post shared by Ledri Vula (@ledrivula) on

View this post on Instagram

#blackoutuesday

A post shared by 𝗧𝗨𝗡𝗔 (@tunasejdi) on

View this post on Instagram

BLACK LIVES MATTER.

A post shared by MELINDA (@melindaademi) on

Megjithatë ka pasur edhe këngëtarë që nuk i janë bashkuar kësaj fushate dhe një ndër ta është edhe Majk por edhe Getoar Selimi e MC Kresha.

Fushatës nuk i janë bashkuar as Lyrical Son, Genc Prelvukaj, Lumi B, Butrint Imeri Flori dhe Noizy.

Nga këngëtarët e Shqipërisë e vetmja që ka reaguar është Elvana Gjata dhe Arilena Ara, të dy këto këngëtare që ishin në garë të ngushtë për Eurosong e që sivjet nuk u transmetua shkaku i pandemisë globale COVID-19.

Dua Lipa  është njëra ndër të parat yjet ndërkombëtare shqiptare që reagoi e pasuar pas nga Bebe Rexha, Rita Ora, Ava Max dhe Era Istrefi.

View this post on Instagram

My heart breaks for you and for the injustices you’ve suffered for so many generations. What you have lived through day after day, the rest of the world has either upheld or wilfully ignored or sleepwalked through. But now no one can say they didn’t know. I’m sorry it’s taken the world this long to wake up to your suffering. It’s been painful to see my friends hurting and I’m committed to being part of the solution for however long it takes. I will never know what it’s like to be discriminated against for the colour of my skin but I know that I can and will stand up to injustice and seek equality and fight alongside you. It’s going to take a huge collective effort to make the world we want to see. Here are the charities that I’m supporting. If you have the means to donate to these organisations, please do and if you can’t, please share them on your stories and with your friends + family. – BLACK LIVES MATTER NY – Minnesota Freedom Fund – Reclaim the block – The Bail Project I’ve also put up a google doc link on my story where you can donate to protesters bail by city. The attorney phone numbers and email addresses are there too. I hear you, I see you, I stand with you, I love you and I will support you until you are heard, seen and treated the way EVERY HUMAN BEING should be treated. I stand in solidarity with you, always x

A post shared by DUA LIPA (@dualipa) on

View this post on Instagram

BLACK LIVES MATTER. PERIOD. #blackouttuesday

A post shared by AVA MAX (@avamax) on

SHBA janë përfshirë në një valë dhune pasi që i riu me ngjyrë George Floyd u ngulfat  nga gjuri i një polici duke e asfiksuar atë për 8 minuta rresht. /GazetaExpress/