Sinjale nga disa vende evropiane, e djathta radikale po rritet - Gazeta Express
string(61) "sinjale-nga-disa-vende-evropiane-e-djathta-radikale-po-rritet"

Sinjale nga disa vende evropiane, e djathta radikale po rritet

Lajme

Gazeta Express

12/02/2024 14:19

Sondazhi i fundit i kryer mes votuesve në Francë parashikon se e djathta ekstreme e Francës do të shënojë rezultatin e saj më të mirë në histori në zgjedhjet e ardhshme për Parlamentin Evropian.

Vala e së djathtës po qarkullon në Evropë

Lexo Edhe:

Fronti Kombëtar i ekstremit të djathtë, i udhëhequr nga deputeti në largim i Parlamentit Evropian (PE) Jordan Bardell, mund të fitojë 33 për qind të votave, ndërsa e djathta ekstreme Reconquête mori 6 për qind, sipas një sondazhi të firmës konsulente Portland Communications të marrë nga Politico.

Kështu, Balli Kombëtar do të ishte shumë përpara koalicionit centrist, i cili përfshin Partinë e Rilindjes së presidentit francez Emmanuel Macron (Emmanuel Macron), parashikohet të marrë një 14 për qind të votave.

Sondazhi u krye online në fund të janarit, ndërkohë që pati një protestë të madhe nga fermerët në Francë, ku morën pjesë 1034 të anketuar, duke përbërë një ‘kampion përfaqësues politik’.

Sondazhi i opinionit publik është kryer edhe në Itali, Holandë, Gjermani dhe Poloni dhe janë marrë rezultate të ngjashme.

Partitë e ekstremit të djathtë pritet të ecin mirë kudo, përveç Polonisë, ku Koalicioni Qytetar liberal i kryeministrit Donald Tusk parashikohet të marrë 35 për qind të votave.

Rritja e së djathtës në Gjermani

Sipas sondazhit të fundit, në Gjermani Alternativa për Gjermaninë (AfD) e ekstremit të djathtë duhet të fitojë 17 për qind të votave, krahasuar me 11 për qind në zgjedhjet e BE-së të vitit 2019.

“BE po hyn në zgjedhje me qytetarë që janë thellësisht pesimistë”, tha drejtoresha ekzekutive e Portland Communications, Victoria Dean, duke shtuar se votuesit janë “të shqetësuar për problemet që janë të vështira për t’u zgjidhur”.

Në Francë, Gjermani, Itali dhe Poloni, rritja e kostos së jetesës është tema më e rëndësishme përpara zgjedhjeve, ndërsa votuesit holandezë janë më të shqetësuar nga kriza e strehimit. Problemi i dytë që shqetëson më së shumti votuesit në Francë, Gjermani dhe Holandë është çështja e emigrimit dhe kujdesi shëndetësor në Itali dhe Poloni. Në të gjitha vendet përveç Polonisë, shumica e njerëzve thanë se ishin të pakënaqur me drejtimin që po merrte vendi i tyre.

Franca dhe Gjermania kishin pjesën më të madhe të të anketuarve të pakënaqur: 68% dhe 66% e të anketuarve thanë se vendi i tyre ishte “në rrugën e gabuar”. Në të pesë vendet, shumica e njerëzve thanë se do ta bazonin votën e tyre në përgjigjen e politikanëve ndaj problemeve të brendshme dhe jo të BE-së.