Singapori ndalon duhanin – 20 mijë sulme në zemër më pak - Gazeta Express
string(54) "singapori-ndalon-duhanin-20-mije-sulme-ne-zemer-me-pak"

Shneta tjera

Gazeta Express

16/10/2023 19:03

Singapori ndalon duhanin – 20 mijë sulme në zemër më pak

Shneta tjera

Gazeta Express

16/10/2023 19:03

Butani u bë vendi i parë në botë që ndaloi shitjen dhe pirjen e duhanit në vende publike në vitin 2004.

Në vitin 2010, ky vend ndaloi shitjen e cigareve. Kështu filloi një tendencë për kufizime në konsumin e cigareve në shumë vende.

Lexo Edhe:

Mes tyre është Singapori, i cili e ndaloi duhanin në vende publike nga viti 2013 deri në vitin 2017. Një grup studiuesish vlerësuan ndikimin e kësaj mase në numrin e sulmeve në zemër dhe treguan se ky numër u ul pas miratimit të masës.

Studiuesit llogaritën se nëse masa nuk do të ishte miratuar, 19,591 sulme të tjera në zemër do të kishin ndodhur në ata mbi 65 vjeç dhe 1,325 në ata nën 95 vjeç. Analiza tregoi se përfitimi më i madh nga masa u dha për të moshuarit dhe burrat.

Hulumtimet e mëparshme të kryera në mbarë botën kanë treguar se ndalimi i pirjes së duhanit zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër me një mesatare prej 13 për qind.

Sipas vlerësimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, pirja e duhanit vret më shumë se 8 milionë njerëz në vit në botë. Rreth 1.3 milionë nga këto vdekje janë të joduhanpirësve të ekspozuar ndaj tymit të dorës së dytë.