Simptoma e parë e nivelit të lartë të sheqerit mund të dallohet në WC, 2 mënyra për ta zbuluar - Gazeta Express
string(93) "simptoma-e-pare-e-nivelit-te-larte-te-sheqerit-mund-te-dallohet-ne-wc-2-menyra-per-ta-zbuluar"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

30/12/2022 18:39

Simptoma e parë e nivelit të lartë të sheqerit mund të dallohet në WC, 2 mënyra për ta zbuluar

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

30/12/2022 18:39

Nëse jeni diabetik, atëherë ka të ngjarë që në një moment të keni vuajtur nga sheqeri i lartë në gjak. Kjo njihet edhe si hiperglicemia, dhe ka disa shenja që mund t’i kushtoni vëmendje, veçanërisht kur shkoni në tualet, për të dalluar një problem.

Është e rëndësishme të mos ngatërrohet sheqeri i lartë në gjak me hipogliceminë, që është kur sheqeri në gjak i një personi bie shumë i ulët, sipas NHS. Gjendja mund të prekë edhe personat me diabet tip 1 dhe tip 2, si dhe gratë shtatzëna me diabet gestacional. Nganjëherë mund të prekë njerëzit që nuk kanë diabet, por zakonisht do të ndodhë te njerëzit që së fundmi kanë pasur një atak në zemër ose goditje në tru. Ka shumë simptoma të sheqerit të lartë në gjak, një nga më të spikaturat është rritja e etjes dhe tharja e gojës.

Lexo Edhe:

Simptoma të tjera përfshijnë lodhjen, shikimin e paqartë, humbjen e papritur të peshës, dhimbjen e stomakut ose ndjenjën ose vjelljen. Por ka dy shenja kryesore që ka të ngjarë të ndjeni dhe është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje kur shkoni në tualet.

Ju urinoni jashtëzakonisht shpesh

“Udhëtimet” e shpeshta në tualet janë shenjë e sheqerit të lartë në gjak tek diabetikët, sipas NHS.

Nëse nivelet e sheqerit në gjak janë shumë të larta, kjo shkakton që lëngu të hidhet jashtë qelizave tuaja. Kjo nga ana tjetër rrit sasinë e lëngjeve të dërguara në veshka, duke ju bërë të dëshironi të urinoni më shumë. Nëse ngriheni në mes të natës për të urinuar, kjo është për shkak se veshkat tuaja nuk mund të vazhdojnë dhe duhet të bëni urinën. Është gjithashtu një shenjë e diabetit.

Infeksionet

Infeksionet e traktit urinar si infeksionet e mykut dhe fshikëzës janë të zakonshme tek njerëzit që kanë sheqer të lartë në gjak. Ju mund të mos e dini gjithmonë nëse keni një infeksion dhe ka mënyra kryesore që mund të dalloni nëse e keni. Nëse ndjeni një ndjesi djegieje kur urinoni dhe keni urinë të turbullt, mund të keni një infeksion. Gjaku në urinë është gjithashtu një shenjë kryesore e kësaj dhe ju duhet të flisni gjithmonë me mjekun tuaj të përgjithshëm nëse e përjetoni këtë.

Cili duhet të jetë sheqeri im në gjak?

Diabetikëve u kërkohet të monitorojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe nëse jeni diabetik, me siguri do t’ju jepet një pajisje që ta bëni këtë në shtëpi. Do t’ju thuhet se cili është niveli mesatar i sheqerit në gjak dhe ky quhet niveli juaj i HbA1c. Megjithëse ato janë të ndryshme për të gjithë, NHS thotë se nëse monitoroni nivelet tuaja në shtëpi, një objektiv normal është 4 deri në 7 mmol/l para vaktit dhe nën 8.5 deri në 9 mmol/l 2 orë pas një vakti. Nëse testohet çdo disa muaj, një objektiv normal i HbA1c është nën 48 mmol/mol (ose 6.5% në shkallën e matjes më të vjetër). Nëse jeni të shqetësuar për ndonjë nga simptomat, duhet të shihni mjekun tuaj të përgjithshëm. Në rast urgjence, telefononi gjithmonë 999 ose vizitoni departamentin më të afërt të urgjencës./abcnews.al